Öcalan'ın avukatları: CPT bir an önce açıklama yapmalı

Öcalan'ın avukatları: CPT bir an önce açıklama yapmalı
Yayınlanma:
A+ A-
Abdullah Öcalan’ın avukatları, CHP'nin İmralı ziyaretini olumlu karşıladıklarını açıkladı. Avukatlar, CPT’nin bir an önce kamuoyuna bir açıklama yapmasını istedi.

Asrın Hukuk Bürosu, Avrupa Konseyi’ne (AK) bağlı Avrupa İşkenceyi ve İnsanlık Dışı veya Aşağılayıcı Muamele ve Cezayı Önleme Komitesi’nin (CPT) 20-29 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdikleri Türkiye ziyaretine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Asrın Hukuk Bürosu, CPT’nin müvekkillerinin bulunduğu İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne ziyaretini yapılan açıklamadan öğrendiklerini belirtti. İmralı’da tutulan müvekkilleri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’dan 25 Mart 2021 tarihinden bu yana hiçbir haber alınamadığı hatırlatılan açıklamada, "Sağlık ve yaşamlarından endişe duyduğumuzu aradan geçen zaman içerisinde çokça dile getirdik. Bu alanda Avrupa çapında temel muhatap kurumların başında gelen CPT’nin tüm başvurularımızdan, ulusal ve uluslararası alanda geniş bir hukuk çevresinin yaptığı çağrı ve girişimlerden sonra gecikmiş de olsa böylesi bir adım atmasını olumlu karşılıyoruz” denildi.

'ZİYARETİN RAPORU 15 AY SONRA YAYINLANDI'

Asrın Hukuk Bürosu’nun açıklamasında şunlar kaydedildi: "CPT en son 2019 yılının Mayıs ayında yaptığı ziyaretin raporunu tam 15 ay sonra yayınlamış ve özellikle dış dünya ile bağlantı noktasında ciddi adımların atılması gerekliliğini belirtmişti. Ancak CPT ziyareti sonrasında, ziyaret raporlarında yer alan tavsiyeler doğrultusunda bir iyileştirme yapılması gerekirken, İmralı Adası’ndaki müvekkillerimize yönelik tecrit politikasında ısrar edilmiş ve tecrit daha da derinleştirilmiştir.

'TEMEL TALEBİMİZ DEVAM ETMEKTEDİR'

CPT’nin ziyaretini olumlu bir girişim olarak görmekle birlikte, bu durumun 18 aydır devam eden haber alamama gerçeğini değiştirmediğini özellikle ifade etmek istiyoruz. Avukat ve aile görüş yasağının kaldırılması, müvekkillerimizle kısıtlama ve sınırlama olmadan görüşme hakkımıza saygı gösterilmesi halen de temel talebimiz olmaya devam etmektedir. Yaşanan durumun vahameti ortada iken; CPT’nin bir an önce kamuoyuna bir açıklama yapmasını, işkence koşullarını ortadan kaldıracak zorlayıcı tedbir ve prosedürleri işletmesini talep ediyoruz.

Sayın Öcalan ve İmralı’daki diğer tutsaklara görüşme olanağının sağlanması için avukatları olarak kamuoyundan, hukuk ve insan hakları çevrelerinden duyarlı yaklaşımlarını sürdürmelerini bekliyoruz.” (HABER MERKEZİ)