Ogün Samast tahliye edilmişti: Hrant'ın Arkadaşları cumartesi günü protesto düzenleyecek

Yayınlanma:
A+ A-
SOL Parti, Hrant Dink'in katili Ogün Samast’ın tahliyesini protesto etmek için Agos gazetesi önünde toplandı. Alper Taş, cumartesi günü Hrant’ın Arkadaşları'nın protesto düzenleyeceğini duyurdu.

Ezgi YILDIZ


İSTANBUL - Agos Gazetesi’nin kurucularından gazeteci Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın dün gece saatlerinde tahliyesinin kamuoyunda uyandırdığı tepki sürüyor.

SOL Parti İstanbul İl Örgütü bugün kamuoyuna, “Katillerin, mafyaların, çetelerin kirli ve karanlık iktidarına memleketimizi teslim etmeyeceğiz" sözleriyle Hrant’ın vurulduğu yerde buluşmak üzere Osmanbey’e çağrı yaptı. Polis yürüyüşe geçen kitleye ‘slogan atmadan yürüyüşe devam edin’ diyerek uyarıda bulundu.

Protesto için bir araya gelen kitle, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant”, “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganları atarken, “Katillerin, çetelerin, kirli ve karanlık iktidarına memleketimizi teslim etmeyeceğiz” yazılı pankart taşıdı.

whatsapp-gorsel-2023-11-16-saat-16-06-52-96a234df.jpg

Eylemciler, Hrant Dink’in öldürüldüğü yere geldikten sonra basın açıklaması okundu. Açıklamayı Nuriye Alsancak yaptı.

whatsapp-gorsel-2023-11-16-saat-16-52-59-1f7c58bb.jpg

‘BU CİNAYET BARIŞA VE KARDEŞLİĞE KARŞI İŞLENDİ'

Alsancak’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün gazetesi yazarı kardeşimiz, dostumuz Hrant Dink bundan yaklaşık 17 yıl önce, 19 Ocak 2007’de burada katledildi. Demokrasiye, eşitliğe, insan haklarına büyük katkıları olan Hrant, Türkiye ve Ermeni halkları arasındaki kardeşliğin elçisi oldu. Ermeni sorununun emperyalistlerin tahakkümünde değil, halklar arasında çözüleceğine inandı. Bir çocuktan katil yaratan karanlık çeteler, Hrant’ın varlığından duydukları rahatsızlığı, acımasız bir suikastle onu katlederek gösterdiler. Faşist çeteler cinayetin ardından alkış tutsa da yüzbinler, hep bir ağızdan ‘hepimiz Hrant, hepimiz Ermeni’yiz’ dedi. Hrant Dink cinayetiyle topluma gözdağı vermeye çalışan karanlık, bu cinayeti barışa, kardeşliğe karşı işledi.

‘AKP İKTİDARI CİNAYETİN ARKA PLANINI AYDINLATMADI’

Cinayete ilişkin davada 87 kişi yargılandı, yüzlerce kamu görevlisinin ifadesine başvuruldu. Ancak soru işaretleriyle dolu soruşturma ve yargı sürecine rağmen AKP iktidarı bu cinayetin arka planını halen aydınlatmadı. Tetikçi katil Ogün Samast da dün serbest bırakıldı. Hrant Dink davasında tetikçiler dışında asıl suçlulara ise hiçbir zaman ulaşılamadı. Bir dönem Ergenekonculara yüklenen cinayetin, bir başka dönem FETÖ’cüler tarafından planladığı savunuldu. Hrant’ı katleden karanlık, geçmişte Sivas’ta, Maraş’ta katliamlar yaptı. Uğur Mumcu’ları bu hayattan kopardı. Katiller ya bulunmadı ya da zaman aşımıyla serbest bırakıldı.

‘AKP İKTİDARININ GETİRDİĞİ AF TASARILARIYLA KATİLLER ARAMIZDA DOLAŞIYOR’

Ülkeyi saran aynı karanlık bugün de AKP iktidarı eliyle devam ediyor. Hrant’ın katili serbest bırakılırken gazeteci Barış Pehlivan cezaevinde bulunuyor. Milletvekili seçilen Can Atalay, AYM kararına rağmen hukuksuz biçimde tahliye edilmiyor. Hrant’ın katili serbest bırakılırken Gezi tutukluları AHİM kararlarına rağmen serbest bırakılmıyor. AKP iktidarının getirdiği af tasarılarıyla katiller, tecavüzcüler, mafya elebaşları ellerini kollarını sallayarak aramızda dolaşıyor.

Bugün göstermelik yargılamalar sonucu tetikçi katiller serbest bırakılsa da kardeşimiz Hrant Dink’in hesabını bu karanlık çetelerden, bu iktidardan sormaya devam edeceğiz.

Katillerin, mafyaların, çetelerin kirli ve karanlık iktidarına memleketimizi teslim etmeyeceğiz. Bugünkü Saray rejimine karşı halkların kardeşlik, eşitlik ve özgürlük mücadelesini, dostumuz Hrant’ın bıraktığı yerden aynı kararlılık ve inatla sürdüreceğiz."

ALPER TAŞ CUMHUR İTTİFAKI'NA SESLENDİ: BİZİM SİNİR UÇLARIMIZLA OYNAMAYIN

Basın açıklamasının ardından SOL Parti MYK üyesi Alper Taş söz aldı, “Bugün bir kez daha kardeşimiz Hrant’ın katledildiği yerdeyiz. Ona pusu kuranları arkadan vuranları affetmeyeceğiz. Buradan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli’ye sesleniyorum, ‘bizim sinir uçlarımızla oynayın’ dedi.

HRANT'IN ARKADAŞLARI CUMARTESİ GÜNÜ PROTESTO DÜZENLEYECEK

Alper Taş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milli ve yerli kavramları ve milli faşizm ürettiler. Milli katilleri olan Sivas katliamcıları gibi tıpkı milli mafyacıları gibi. Bahçeli ve Erdoğan emretti hepsi cezaevinden çıktı. Ama bizim dostlarımız, Çiğdem Mater, Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Can Atalay hala içeride. Dün gibi hatırlıyoruz burada vurulduğunu. Orada bir slogan attıkça slogan onları rahatsız etti. O slogan “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeyiz. Hrant’ı öldürdünüz ama halkların eşitliği ölmedi, biz Hrant’ın sessiz soluğuyuz.”

whatsapp-gorsel-2023-11-16-saat-16-52-58-6bdacb34.jpg

Alper Taş, cumartesi günü Hrant’ın Arkadaşları platformu üzerinden bir protesto yapacaklarını duyurdu.

Öne Çıkanlar