OHAL düzenlemesine Demirtaş ayarı

OHAL düzenlemesine Demirtaş ayarı
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Kasım 2019 12:42
A+ A-
Tahliye talebi kapsamında 30’ar günlük sürelerle yapılan tutukluluk incelemesi 90 güne çıkarıldı. Demirtaş, tutukluluk incelemesi 30’ar günlük aralarla yapılmadığı için dava açmıştı.

OHAL’in kaldırılması sonrasında OHAL uygulamalarının yerini tutacak yeni kanun teklifi hazırlandı. Bu hafta Meclis Genel Kurulu’na getirilmesi beklenen yasa teklifinde dikkat çeken düzenlemelerden biri de Ceza Muhakemeleri Kanunu’na göre yapılan tutukluluk incelemesi oldu.

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre gözaltı süresini de Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar ve örgütlü suçlar açısından 12 güne kadar çıkaran maddede tutukluluğa itiraz ve tahliye talepleriyle ilgili de yeni düzenleme yapıldı. Buna göre tahliye talepleri en geç 30’ar günlük sürelerle tutukluluğun incelenmesi ile birlikte dosya üzerinden karara bağlanabilecek. Yapılan tutukluluğun incelenmesi en geç, 30’ar günlük sürelerle dosya üzerinden, 90’ar günlük sürelerle kişi veya müdafii dinlenilmek suretiyle resen yapılacak. Mevcut düzenlemede 30 gündü. Bu sunulan teklifle 90 güne çıkarılıyor.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, azami 30 günlük aralıklarla tutukluluk incelemesinin 4 ay boyunca yapılmadığı gerekçesiyle dava açmış, dava sonunda 10 bin lira manevi tazminat kazanmıştı. İnceleme süresini 90 güne çıkaran maddenin bu davanın ardından yapılması dikkat çekti. (HABER MERKEZİ)