Ormanın zarar görmesini engellemek isteyen Orman İşletme Şefi görevden alındı

Ormanın zarar görmesini engellemek isteyen Orman İşletme Şefi görevden alındı
Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Ağustos 2022 10:49
A+ A-
Antep’te AKP’li belediyenin işlettiği taşocağının kaçak olduğunu, limit aşımı yaparak ormana zarar verdiğini tespit eden Orman İşletme Şefi Ümran Pınar görevden alındı.

Antep Orman İşletme Müdürlüğü


Antep’te AKP’li belediyedeki usulsüzlükleri tespit eden ve suç duyurusunda bulunan Orman İşletme Şefi Ümran Pınar, baskılara karşı mücadelesini sürdürünce görevden alındı.

Antep’in Islahiye ilçesine orman işletme şefi olarak atanan Pınar’ın göreve gelir gelmez Sayıştay raporlarında geçen maden ocaklarıyla ilgili denetime başladı ve raporlara göre, orman bölge müdürlüğünden kiralanan taş ve kum ocaklarında limit aşımı yapıldığını tespit etti. Orman muhafaza memurlarına AKP’li Islahiye Belediyesi’nin işlettiği taşocağında ölçüm yapılması talimatı veren Ümran Pınar, bunun üzerine belediye başkanına şikâyet edildi. Pınar, memurları harekete geçiremeyince uzman bir ekiple denetimi kendisi yaptı. İncelemenin sonucunda, Islahiye Belediyesi’nin taş ve kum ocağında büyük aşımla ormanı tahrip etmesinin yanı sıra bu üretimi hiçbir izne ve ruhsata bağlı olmadan yaptığı ortaya çıktı.

AKP’Lİ BELEDİYE BAŞKANINDAN ORMAN İŞLETME ŞEFİNE: ‘SENİ HOP OTURUP HOP KALDIRACAĞIM’

Cumhuriyet'in haberine göre Pınar, savcılığa suç duyurusu yapmak üzere harekete geçince Islahiye Belediye Başkanı Kemal Vural Orman İşletme Şefini makamına çağırdı. Bu olay, Ümran Pınar’ın suç duyurusunda şöyle aktarıldı:

"Başkanın odasına gittiğimizde Islahiye Kaymakamı da oradaydı. Onun da bana taşocağıyla uğraşmamam için telkinleri olmuştu. Başkan ‘Kamu yararı var, ben orayı karayollarından protokolle aldım’ dedi. Kendisine böyle bir yetkisinin olmadığını söyledim. Bölge müdür yardımcımız da yanımızdaydı. Sahayı boşaltmaları gerektiğini, yapılanın suç olduğunu başkana söyleyince, Başkan Vural, Şamil Tayyar’ı (AKP eski milletvekili) arayacağını, ‘beni hop oturtup hop kaldıracağını’ söyledi."

Mücadelesini sürdüren Pınar, daha sonra müdürü Veli Topçu’nun yazılı emriyle görevinden alındı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar