‘Özel araştırma' denildi, gözaltına alınıp tutuklanan IŞİD'li sayısı açıklanmadı

‘Özel araştırma' denildi, gözaltına alınıp tutuklanan IŞİD'li sayısı açıklanmadı
Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye’de gözaltına alınıp tutuklanan ve hâlâ tutuklu olan IŞİD’lilerin sayısını “özel araştırma” gerektirdiği iddiasıyla açıklamadı.

Hayri DEMİR


Artı Gerçek - Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı, 2014 yılından bu yana gözaltına alınıp tutuklanan IŞİD’li sayısına dair soruyu yanıtsız bıraktı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) aracılığıyla IŞİD’in "terör örgütü" kabul edildiği 2014 yılından bu yana gözaltına alınıp, tutuklanan ve halen de tutuklu bulunan IŞİD’li sayısı soruldu.

Temmuz ayında CİMER aracılığıyla Adalet Bakanlığı’na yapılan başvuru, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yönlendirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Daire Başkanlığı ise geçtiğimiz günlerde verdiği yanıtta herhangi sayı açıklamadı.

Başkanlığının yanıtında, IŞİD ile ilgili sorulan soruların 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu’nun kapsamı dışında olduğu savunuldu. Jandarma Genel Komutanlığı Genel Sekreterlik tarafından verilen yanıtta ise soruların “özel çalışma ve araştırma” gerektirdiği gerekçesiyle yanıt verilmedi.

Sekreterliğin yanıtında ayrıca “İçişleri Bakanlığınca, düzenli bir şekilde Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün verilerine göre basın açıklaması yapılarak kamuoyu bilgilendirilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Başvuruda, 2014'ten bu yana gözaltına alınan, tutuklanan ve hâlâ tutuklu olan IŞİD’lilerle birlikte bugüne kadar kaç kişi hakkında IŞİD üyesi olduğu şüphesiyle soruşturma açıldığı soruları yöneltti.

Öne Çıkanlar