Özgecan cinayeti milat olmadı

Özgecan cinayeti milat olmadı
Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin üzerinden 2 yıl geçti. Kadın örgütlerine göre o günden bu yana yaklaşık 700 kadın daha cinayete kurban gitti.  HABER...

Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin üzerinden 2 yıl geçti. Kadın örgütlerine göre o günden bu yana yaklaşık 700 kadın daha cinayete kurban gitti. 

HABER MERKEZİ – Türkiye'yi ayağa kaldıran cinayetin üzerinden tam iki yıl geçti. 11 Şubat 2015 tarihinde 19 yaşındaki Özgecan, bindiği minibüsün şoförünün tecavüz girişimine direndiği için hunharca katledildi. Özgecan cinayeti Türkiye'de işlenen son kadın cinayeti olmadı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun verilerine göre, Özgecan cinayetinin ardından 700'ye yakın kadın cinayete kurban gitti, sadece 2017 yılının ocak ayında 37  kadın öldürüldü. Bugün de bir kadın cinayeti işlendi. İstanbul Bağcılar’da 16 yaşındaki Cansu Çartı, 17 yaşındaki M.A.K. tarafından tüfekle öldürüldü. M.A.K. Cansu Çartı'yı öldürdükten sonra polise teslim oldu.

‘CİNSEL TACİZ YÜZDE 450 ARTTI'

Mersin Kadın Platformu da Özgecan Aslan’ın katledilmesi ile birlikte aynı hafta içinde 3 kadının katledildiğini ve kadına yönelik şiddetin yüzde bin 400 arttığına dikkat çekti. Platformun açıklamasında cinsel tacizin yüzde 450 arttığına vurgu yapıldı ve "Sadece 2016 yılında 328 kadın katledildi" denildi. Açıklamada, şunlar belirtildi: "Van ve Antep’te yeni doğan çocuklar istismar sonucu yaşamını yitirdi. Bunlar yaşanırken tecavüzü yasallaştıran, taslak önerisi getirildi. Bütün bunları reddeden feminist, aktivist, siyasetçi, akademisyen ve daha onlarca kadın tutuklanarak cezaevine gönderildi. Kadınlara dönük suçları teşhir eden kadın merkezleri, dernekler, çocuk haklarını savunan dernek ve merkezler kapatıldı."

ÖLÜMÜNÜN 2. YILINDA DA MEZARI BAŞINDA ANILDI

Özgecan Aslan mezarı başında anıldı. Kızlarının Mersin Şehir Mezarlığı'ndaki kabrini ziyaret eden Aslan ailesi, dua edip, gözyaşı döktü. Baba Mehmet ve anne Songül Aslan, melek figürlü kabri başında el açıp kızları için dua ettiler. Aslan ailesi ve akrabaları dışında da birçok kişi Özgecan'ın mezarını ziyaret ederek, dualar edip, mezarı üzerine çiçekler bıraktı.

‘BU ACI ÖLENE KADAR BİTMEZ'

Kızlarının mezarını ziyaret ettikten sonra konuşan Anne Songül Aslan, acılarının çok büyük olduğunu vurgulayarak, "Hiç bitmeyecek, ölene kadar bu acı bitmez. Bütün dünyaya sesleniyorum. Lütfen anne ve babalar, çok iyi eğitimden geçsinler. Böyle bir şiddete kimsenin çocuğu maruz kalmasın. Bu şiddet artık son bulsun. Hiçbir anne ve babanın yüreği yanmasın. Özgemin hiçbir suçu yoktu. Çok masumdu o. Allah kimsenin başına vermesin, çok zor bir acı. 2 yıldır değişen bir şey yok, aynı. Hep ağlıyorum, hep üzülüyorum. Değişen hiçbir şey yok. Ölene kadar da bu acı bitmeyecek bunu biliyorum. Çok zor bir şey" diye konuştu.

Öne Çıkanlar