Özhaseki: İstanbul'da konut fiyatları yavaş yavaş düşecek

Özhaseki: İstanbul'da konut fiyatları yavaş yavaş düşecek
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul'da TOKİ aracılığıyla 500-600 bin konut yapılacağını açıklayan Bakan Mehmet Özhaseki, konut fiyatlarında bir yıl içinde düşüş yaşanacağını söyledi. Özhaseki, "Birkaç sene içinde evi olmayanlara da fırsat doğacak" dedi.

Artı Gerçek - Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki AKP Genel Merkezi'nde düzenlenen 'Türkiye Yüzyılı Şehircilik Politikaları Çalıştayı'nda gençlerle buluştu.

Ev sahipleri ve kiracılar arasında süregelen tartışmalara ilişkin konuşan Özhaseki, "İstanbul'a birkaç senede 500-600 bin konut yapacağız. TOKİ de sosyal konutlar noktasında çeşitli sayılar verdi, hatta kuralar da çekildi. Bütün bunları önümüzdeki 1 sene içinde devreye aldığımızda fiyatların yavaş yavaş düşmeye başladığını göreceksiniz. Birkaç sene içinde evi olmayanlara da fırsat doğacak, diye düşünüyorum" dedi.

'KENTSEL DÖNÜŞÜM BİZİM İÇİN KAÇINILMAZ'

Özhaseki, kentsel dönüşüm konusundaki soru üzerine, "Kentsel dönüşüm bizim için kaçınılmaz. Ülkeyi depreme hazır hale getireceksek, kentsel dönüşümü hızla yapmamız lazım. Geçmişte çok fazla tıkanmışlık yaşandı. Fikirtepe de buna en önemli örneklerden biri. Ortada bir tane derme çatma bir konut duruyor. İçinde oturan da yok ama durduruyorlar. Binlerce insan mağdur olmuş. Ortadaki evi kimse yıkamadığı için çalışma başlayamıyor. Bütün bu aksaklıkları giderecek ne varsa; hepsi kanun teklifinde mevcut. Bu tip aksaklıkları yasa haline getirerek kentsel dönüşümü çok daha hızlı şekilde yapmaya çalışacağız" cevabını verdi.

Deprem bölgesinde yürütülen çalışmalara ilişkin de açıklamalarda bulunan Özhaseki, 200 bin kadar konutun inşaatının devam ettiğini, 50 bine yakınının ise yıl sonuna kadar teslim edileceğini belirtti. (DHA)

Öne Çıkanlar