'Parti kurmalarını Doğu Perinçek engelliyor' iddiası

'Parti kurmalarını Doğu Perinçek engelliyor' iddiası
Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Mart 2022 19:53
A+ A-
İÖP Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Bozdemir, Doğu Perinçek'in devlet içindeki görevini sordu.

Mayıs 2018'den beri İçişleri Bakanlığı tarafından "Alındı Belgesi" verilmeyen İnsan ve Özgürlük Partisi, Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek'in kendilerine engel çıkardıklarını iddia etti. Perinçek cephesi ise iddiaları sert dille yalanladı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı verilerine göre Türkiye'de 123 siyasi parti faaliyet yürütüyor.

Bunlardan 25 tanesi 2020'de, 22 tanesi ise 2021 ve sonrası kurulan siyasi partiler.

Listenin sonunda da 10 Ocak 2022 tarihli kuruluşuyla Şahlanış Partisi yer alıyor.

Anayasaya göre Türkiye'de siyasi parti kurmak izne tâbi değil.

Independent Türkçe'den Abdulhakim Günaydın'nın haberine göre, İnsan ve Özgürlük Partisi'nin, İçişleri Bakanlığı'ndaki bekleyişi sürerken KDP başvurusunu yeniledi: Kürtlerin kurdukları partilerin müracaatları neden alınmıyor?

Ancak bu prosedür bazen tüm partiler için geçerli olmayabiliyor. İnsan ve Özgürlük Partisi (İÖP) örneğinde yaşandığı gibi... 

İÖP, Mayıs 2018'den beri İçişleri Bakanlığı'na defalarca başvurmasına rağmen dilekçesi bir türlü kabul edilmedi.

AYM'YE TAŞINDI

Bunun için Kamu Denetçiliği Kurumu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve idare mahkemesine kadar başvuruda bulundu.

Başvurulardan sonuç alamayan İÖP yöneticileri, mart ayının ilk günlerinde konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı.

"HUKUKUN YANINDA SİYASİ SÜRECİ DE İŞLETMEK İSTEDİK"

İnsan ve Özgürlük Partisi, "kuruluş mücadelesi" verirken yeni bir gelişme yaşandı.

İÖP Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Bozdemir, İnsan ve Özgürlük Partisi'nin kuruluşunun Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek tarafından engellendiğini ileri sürdü.

İçişleri Bakanlığı tarafından verilmesi gereken parti kuruluşu "Alındı Belgesi"nin yıllardır verilmediğini hatırlatan Bozdemir, son olarak Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını ve sonucu beklediklerini söyledi.

Hukuki sürecin yanında siyasi süreci de işletmeye devam ettiklerini kaydeden Bozdemir, "Bunun için birçok siyasi parti lideri ve sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yaptık. AK Parti içerisinde birçok milletvekili ve hükümette bürokrat ile süreç paylaşıldı, hatta destek sözü bile aldık. Ancak bunlarda hukuksuz durumun izahını yapamadılar ve bize 'durum bizi aşıyor' dediler" ifadelerini kullandı.

"SİYASİ PARTİLER MASASI BİZLERİ DOĞU PERİNÇEK'E YÖNLENDİRDİ" 

Bozdemir, yeni sistemin getirdiği zorlukları göz önünde bulundurarak külliye nezdinde birtakım çalışmalar yapma kararı aldıklarını aktardı. 

Murat Bozdemir, "Demokratik sorumluluk duyan bazı kesimlerle kuruluşun tıkandığı noktayı ortaya çıkarmak amacıyla bazı girişimlerde bulunduk. İçişleri Bakanlığı'nın saraydaki siyasi partiler masası, umulmadık bir şekilde bizleri Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'e yönlendirdi" dedi ve ekledi:
İşin doğrusu ilk başta biz de bunu hayret ile karşıladık. Hatta ‘bu nasıl oluyor, bu mümkün mü?' diyerek anlam veremedik.

Ancak yeni dönemin bazı sıkıntılarını göz önünde bulundurarak bunu hâl yoluna gittik ve Perinçek ile görüşmek için randevu talebinde bulunduk.

Ama Perinçek'in genel sekreterliği randevu talebine 'İnsan ve Özgürlük Partisi' şerhi koyarak, yani 'İÖP meselesi ve kurulma aşamasını' konuşmama şerhi koyarak konuşabileceklerini, bunun dışında randevu veremeyeceklerini bildirdiler.

"ANAYASAL SÜREÇ İVEDİLİKLE SONUÇLANMALI"

"Buna anlam veremezsek de böylelikle Perinçek'in siyasi partiler kuruluşunda icazet makamında olduğunu öğrenmiş olduk" diyen İÖP'li Bozdemir, sözlerini şöyle tamamladı:
Soruyoruz; yeni sistemde Doğu Perinçek'in ülke yönetiminde görev yetkileri nelerdir?

Anayasa ile güvence altına alınmış örgütlenme özgürlüğü hangi güce dayanarak engelleniyor?

AK Parti milletvekillerinin dâhi ulaşıp sirayet edemediği Perinçek, hangi hükümetin temsilcisidir?

Şüphesiz bu sorular hükümet tarafından cevaplanması gereken çok ciddi sorulardır.

Hukuk dışı bu tür yöntemlerin ortadan kalkması ve örgütlenme hakkının elde edilmesi için anayasal sürecin ivedilikle sonuçlanmasını bekliyoruz.

Demokratik sorumluluk duyan bütün parti ve kesimleri konuya yönelmeye ve sorumluluk almaya davet ediyoruz.

"PARTİNİN NE İSMİ NE DE VARLIĞINDAN HABERDARIZ"

Doğu Perinçek cephesinden konuya ilişkin yalanlama geldi.

Independent Türkçe'ye konuşan Vatan Partisi Genel Başkanlık Özel Kalem Müdürü Furkan Kaplan, iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Konuya ilişkin bilgilerinin olmadığını kaydeden Kaplan, "Genel başkanımız böyle bir partinin varlığından haberdar olmadığı gibi ismini bile bilmemektedir" değerlendirmesinde bulundu.