Pazar keyfini kaçıracak bir soru

Pazar keyfini kaçıracak bir soru
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Kasım 2019 18:40
A+ A-
‘HDP kıl payı da olsa barajın altında kalırsa, daha doğru bir deyişle barajın altına düşürülürse ne olur?’

GÜNCEL - Cumhuriyet yazarı Aydın Engin, bugünkü köşe yazısında HDP’nin barajı aşamaması durumunda ortaya çıkacak tabloya dikkat çekerek, "Haydi gelin ‘AKP’ye ve Reis’ine zahmetsiz 60 milletvekili armağan etmenin önüne nasıl geçilir’ sorusuna cevap arayalım" dedi.

Aydın Engin’in Cumhuriyet’te yer alan ‘Pazar keyfini kaçıracak bir soru’ başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

Kimisi "Tayyip Erdoğan seçilemezse AKP de darmadağın olur, bu karabasan biter" hesabıyla, kimisi "Meclis zaten son yasalarla ikincilleşti, önemsizleşti, etkisizleşti. Esas olan Cumhurbaşkanı" hesabıyla ilgisinin ve hatta çabasının ağırlığını "Başkan seçimi"ne veriyor.

Oysa aynı gün, öteki sandıkta milletvekilleri için oy kullanılacak.

Bugün için görünen tablo şöyle:

"Cumhur İttifakı" adı verilen AKP -MHP takımı var. MHP böylece barajı aşabilecek, Meclis’te üç beş de olsa milletvekili ile temsil edilebilecek.

Karşısında ise henüz adı konmamış ama "Millet İttifakı" diye adlandırılacağı söylenen CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve adı var kendi yok DP takımı var. Bu ittifak da Saadet Partisi’nin kendi başına düşünü bile kuramayacağı baraj engelini aşmasını sağlayacak; barajı kıl payı aşacak ya da aşamayacak İyi Parti’yi de Meclis’e taşıyacak.

"Millet"ten kabul edilmeyen parti olarak HDP ve 6 milyonu aşan seçmeni de milletvekili seçiminin üçüncü kanadı olacak.

Bu saatten sonra HDP de CHP’nin baskısıyla ittifaka dahil edilir mi, edilmez mi bilemem. Ancak hiç kuşku duymadan biliyorum: Tek başına gireceği ve Kürt illerinde akla gelebilecek her türlü baskı, hile, hurda, tehdit, dayak, kötek koşullarında geçeceği şimdiden belli milletvekilli seçiminde HDP kıl payı da olsa barajın altında kalırsa, daha doğru bir deyişle barajın altına düşürülürse ne olur?

Ürkütücü bir sonuç doğar.

Baraj altında kalacağı için milletvekili çıkaramayacak olan HDP’nin barajı geçse ferah ferah çıkaracağı 50 hatta 60 millletvekili hangi partiye gider?

O illerden tek milletvekili çıkaramayan CHP’ye mi ? Yoksa MHP ya da İyi Parti’ye mi?

Yoksa?

Haydi gelin "AKP’ye ve Reis’ine zahmetsiz 60 milletvekili armağan etmenin önüne nasıl geçilir" sorusuna cevap arayalım...

Öne Çıkanlar