Pentagon: Güvenlik mekanizması kademeli olarak hayata geçecek

Pentagon: Güvenlik mekanizması kademeli olarak hayata geçecek
ABD Savunma Bakanlığı, ABD ile Türkiye arasında 'Müşterek Harekat Merkezi' kurulması konusunda mutabakata varıldığını ve sürecin kademeli olarak hayata geçirileceğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Sean Robertson yaptığı yazılı açıklamayla ABD ile Türkiye'nin güvenli bölge konusunda vardığı anlaşmayı değerlendirdi.

Açıklamasında 'Güvenli bölge' ifadesinin kullanmayan ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, onun yerine "Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerine cevap verecek sürdürülebilir bir güvenlik mekanizmasının kurulmasına yönelik ilerleme sağlandı" ifadesi kullandı:

AÇIKLAMADA 'GÜVENLİ BÖLGE' İFADESİ KULLANILMADI

"Ankara'da bu hafta yapılan askeri görüşmelerde, Suriye'nin kuzeydoğusunda NATO müttefikimiz Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerine cevap verecek sürdürülebilir bir güvenlik mekanizmasının kurulmasına yönelik ilerleme sağlandı. Bu bağlamda planlama ve uygulamaya devam edebilmek için Türkiye'de bir 'ABD-Türkiye Müşterek Harekat Merkezi' kurmayı amaçlıyoruz. Güvenlik mekanizması kademeli olarak hayata geçecektir. ABD, bazı adımları hemen atmaya hazırlanmaktadır ve bu konuları Türkiye ile konuşmaya devam etmektedir." (HABER MERKEZİ)

 

Öne Çıkanlar