Prof. Dr. Esin Şenol'u dana diliyle tehdit eden Mustafa Yücel'e dava

Prof. Dr. Esin Şenol'u dana diliyle tehdit eden Mustafa Yücel'e dava
Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’u tehdit eden aşı karşıtı Mustafa Yücel hakkında 9 yıl 7 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Yücel, "kişilerin huzur ve sükununu bozma” ve “özel işaretlerle tehdit” suçundan yargılanacak.

Artı Gerçek- Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’u ölümle tehdit eden,ofisinin kapısına dana dili bırakan aşı karşıtı sahte doktor Mustafa Yücel hakkında “kişilerin huzur ve sükununu bozma” ve “özel işaretlerle tehdit” suçundan 9 yıl 7 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Twitter hesabından muayenehanesinin önüne dana dili bırakılarak ölümle tehdit edildiği yönünde sosyal medyada paylaşımda bulunduktan sonra geçtiğimiz 29 Temmuz'da polis merkezine giderek, şikayette bulundu. Prof. Dr. Şenol'u tehdit ettiği iddia edilen Mustafa Y., Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine, Eskişehir'de gözaltına alındı. Hakkında, 'tehdit' suçundan işlem yapılan Mustafa Y.'nin talimatla ifadesi alındıktan sonra adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı. Soruşturmayı yürüten savcılık, Şenol'un sosyal medyadan tehdit edildiği yönünde sık sık paylaşım yapması nedeniyle de Aile Mahkemesi'nden koruma kararı aldırdı.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Savcılık tarafından yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame düzenlendi. İddianamede, Şenol'un, ofisinin bulunduğu binanın güvenlik kamera görüntüleri incelendiğinde Mustafa Yücel'in aracıyla gelerek elinde bir poşetle indiğinin tespit edildiği, ayrıca Twitter hesabından Şenol'a yönelik birçok tehdit içerikli paylaşım yaptığının tespit edildiği belirtildi. İddianamede ifadesine yer verilen Mustafa Yücel'in, dana dilini kendisinin bırakmadığını, kimseyi ölümle tehdit etmediğini söylediği yer aldı. Şenol'a, limonata göndermesini de hemoroit hastası olduğunu ve kendisine muayene olmak istediği için gönderdiğini söylediği belirtildi. İddianamede, Mustafa Yücel suçlamaları kabul etmese de, bina güvenlik görevlisi ile binanın alt katında bulunan kafede çalışan bir kişinin verdiği ifadeler ve yaptıkları teşhis ile Şenol'un ofisinin önüne 2 adet dana dili bıraktığının, olaydan sonra kapatsa da kendisinin kullandığı tespit edilen Twitter hesabından mesajlar gönderdiğinin belirlendiği ifade edildi.

Savcılık, bu eylemleri nedeniyle 'özel işaretlerle tehdit', ve 'kişilerin huzur ve sükununu bozma' suçunu işlediği belirtilen Mustafa Yücel'in; alt sınır 2 yıldan 9 aya kadar olmak üzere üst sınır 9 yıldan 7 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. İddianame Ankara 10'ncu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek dava açıldı. (DHA)

Öne Çıkanlar