Prof. Dr. Şenol'u 'dana dili' ile tehdit eden sanığa koruma kararı

Prof. Dr. Şenol'u 'dana dili' ile tehdit eden sanığa koruma kararı
Prof. Dr. Esin Şenol, kendisini ölümle tehdit eden ve hakkında 9 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Mustafa Yücel’in koruma kararı aldırmasına tepki gösterdi. Şenol, ‘Gerçek adalet mutlaka tecelli edecek’ dedi.

Artı Gerçek-Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’u ölümle tehdit eden, evinin kapısına dana dili bırakan Mustafa Yücel, kendisi için bir aylık koruma kararı aldırdı. Adaletin suçlulara emanet edildiğini söyleyen ve kararı "facia" olarak nitelendiren Şenol, “Elektronik kelepçeyle izlenen ve kendisinin bana yaklaşması mümkün olmayan birisi, benim hakkımda bir ay uzaklaştırma kararı aldırmış” dedi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Prof. Dr. Şenol, “Bu şahıs, üç kere adli kontrol ihlali yaptığı için üç gün tazyik hapsi cezası almıştı. Dün tekrar ihlal ettiği tespit edildi. Böyle davranarak hem adaleti zor duruma düşürüyor hem de psikolojik üstünlük sağlamaya çalışıyor" diye konuştu.

‘GERÇEK ADALET MUTLAKA TECELLİ EDECEK’

Daha önce Büyük Uyanış Derneği altında hareket eden bazı kişilerin, Twitter’da bir yayın açarak kendisinin adımın geçtiği diyaloglar kurduğunu söyleyen Şenol şunları söyledi:

"Bu yayınlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağım. Üzücü olan, adaletin suçlunun eline emanet edildiği görüntüsü. Bu tehdit bana, bir kadın, akademisyen, bilim insanı ve doğruları söyleyen bir hekim olduğum için yapılıyor. Adalet bu yüzden gecikiyor, ama gerçek adalet mutlaka tecelli edecek ve ben o zamana kadar canımı ve aklımı koruyarak mücadele edeceğim.”

YÜCEL HAKKINDA HAPİS CEZASI İSTEMİ

Öte yandan savcılık tarafından yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame düzenlendi. İddianamede, Şenol'un, ofisinin bulunduğu binanın güvenlik kamera görüntüleri incelendiğinde Mustafa Yücel'nin aracıyla gelerek elinde bir poşetle indiğinin tespit edildiği, ayrıca Twitter hesabından Şenol'a yönelik birçok tehdit içerikli paylaşım yaptığının tespit edildiği belirtildi. İddianamede ifadesine yer verilen Mustafa Yücel, dana dilini kendisinin bırakmadığını, kimseyi ölümle tehdit etmediğini söylediği yer aldı.

Şenol'a, limonata göndermesini de hemoroit hastası olduğunu ve kendisine muayene olmak istediği için gönderdiğini söylediği belirtildi. İddianamede, Mustafa Yücel suçlamaları kabul etmese de, bina güvenlik görevlisi ile binanın alt katında bulunan kafede çalışan bir kişinin verdiği ifadeler ve yaptıkları teşhis ile Şenol'un ofisinin önüne 2 adet dana dili bıraktığının, olaydan sonra kapatsa da kendisinin kullandığı tespit edilen Twitter hesabından mesajlar gönderdiğinin belirlendiği ifade edildi.

Savcılık, bu eylemleri nedeniyle 'özel işaretlerle tehdit' ve 'kişilerin huzur ve sükununu bozma' suçunu işlediği belirtilen Mustafa Yücel’in; alt sınır 2 yıldan 9 aya kadar olmak üzere üst sınır 9 yıldan 7 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

İddianame Ankara 10'ncu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek dava açıldı.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar