Prof. Dr. Kutoğlu: Aynı yan kolda daha büyük deprem olması mümkün görünmüyor

Prof. Dr. Kutoğlu: Aynı yan kolda daha büyük deprem olması mümkün görünmüyor
Yayınlanma:
A+ A-
Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Düzce'deki depremin ana faydan farklı olarak 11 kilometrelik yan kol üzerinde meydana geldiğini belirterek, ‘bundan daha büyük bir deprem meydana gelmesi mümkün görünmüyor’ dedi.

Artı Gerçek-Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki deprem sonrası uzmanlar ana fayda bulunmayan 11 kilometrelik yan kolda meydana geldiğini belirtti.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Geomatik Mühendisliği Bölümü’nde görev yapan Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, harita üzerinden Düzce depremine dair değerlendirmelerde bulundu.

duzceee11.jpg

Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, 1999’daki Gölcük depreminden sonra doğuya doğru 200 kilometrelik fay kırığının oluştuğunu bu yapının da Düzce’ye doğru devam ettiğini ancak 50 kilometre uzunluğundaki fayın 12 Kasım 1999’da 7.2’lik depremle kırıldığını söyledi.

‘DEPREM SONRASI O FAYLARDA STRES TRANSFERİ NEDENİYLE HAREKETLENMELER OLABİLİR’

Düzce fayının sismik boşluklarının depremlerle dolduğunu söyleyen Prof. Dr. Kutoğlu şunları söyledi:

“Meydana gelen bu deprem, ana faydan farklı 11 kilometrelik yan kol üzerinde meydana geldi. 10 kilometrelik bir faya baktığımız zaman bu fayın 6.0- 6.1 büyüklüğünde deprem üretebileceğini görüyoruz. Dolayısıyla dün meydana gelen deprem sonrası aynı yan kolda, bundan daha büyük bir deprem meydana gelmesi mümkün görünmüyor ama haritaya baktığımız takdirde bu bölgede irili ufaklı fayların olduğunu görüyoruz. Bu deprem sonrası o faylarda stres transferi nedeniyle hareketlenmeler, diğer kollarda olabilir bu yakın veya uzun vadede böyle bir ihtimal söz konusu.”

‘MARMARA’YA STRES TRANSFERİ SÖZ KONUSU DEĞİL’

DHA’da yer alan habere göre deprem üssündeki fayın orta ölçekli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kutoğlu, “Bu fay burada 10 kilometre ile sınırlı orta ölçekli bir fay. Dolayısıyla gerek Marmara Denizi’ne gerekse Doğu Anadolu’daki diğer fay sistemlerine oldukça uzak. Doğrudan o bölgedeki faylarla bir bağlantısı yok. Bu ölçekteki bir depremin oralara stres transferi yapması söz konusu değil” dedi.

‘OTURDUĞUMUZ ZEMİNDEN VE YAŞADIĞIMIZ BİNADAN EMİN OLMAMIZ GEREKİYOR’

Depremin etkisinin merkez üssüne yakınlık veya uzaklıkla değil zemin yapısına bağlı olduğunu belirten Prof. Dr. Kutoğlu, şöyle devam etti:

“Buradaki zemine bağlı olarak, yakınlık ve uzaklıkla ilgisi yok. Çok daha uzak bir bölge zayıf zeminde olduğu için bu depremi hissetmiştir ama daha sağlam zeminlerde bunlar yakın olsa da hissedilmemiş olabilir. Yer kabuğu hareket ettiği zaman büyük bir kitle hareket ediyor. Bu aynı suyun yolunu bulması gibi zayıf zeminde deprem dalgaları çok daha ileriye şiddetli bir şekilde yayılabiliyor. Zayıf zeminde, deniz kenarı, göl kenarı, alüvyal alanlar üzerinde hissediyorsanız deprem üssünden çok daha uzaktan olmanıza rağmen daha fazla sarsılıp hissedebiliyorsunuz. Hatta sağlam zeminli bir yerde deprem üssüne yakın olsa bile yıkım görülmezken, uzak mesafelerde zayıf zeminli ve kötü yapıların bulunduğu yerlerde yıkımlar meydana gelebiliyor. Yapılması gereken şey şu; herkesin kendi binasını kontrol etmesi ve olumsuz etkilenmemesi için gerekli tedbirleri alması gerekiyor. Bu anlamda hepimizin yapması gereken şey oturduğumuz zeminden ve yaşadığımız binadan emin olmamız gerekiyor."

NE OLMUŞTU?

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde dün sabah saat 04.08’de 6.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedilmişti.

Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 6.0 olarak ölçerken AFAD yaptığı açıklamada 5.9 büyüklüğünde olduğunu belirtmişti. Kandilli Rasathanesi depremin derinliğini 10.6 kilometre, AFAD ise 6,81 kilometre olduğunu açıklamıştı.

AFAD yaptığı son açıklamaya göre, depremin ardından bölgede en büyüğü 4,3 olmak üzere toplam 212 artçı sarsıntı meydana geldi.

Düzce'de 37, İstanbul'da 2, Bolu'da 14, Zonguldak'ta 10, Sakarya'da 26 ve Bursa'da 4 kişi olmak üzere toplam 93 kişi yaralandı, yaralılardan 14'ünün tedavisi hastanelerde sürüyor.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar