Prof. Görür acil eylem planı önerdi: Güçlü ve boş binaların tümüne insanlar taşınmalı

Prof. Görür acil eylem planı önerdi: Güçlü ve boş binaların tümüne insanlar taşınmalı
Yayınlanma:
A+ A-
Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabı üzerinden acil eylem planı açıkladı. Görür, "İnsanımızın can güvenliği her şeyin önündedir" dedi.

Artı Gerçek - Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabı üzerinden acil eylem planı önerisinde bulunarak hükümete seslendi. Prof. Görür, "DEVLET İstanbul’da deprem güçlü ve BOŞ binaların tümünü kayıt altına alıp DEVLET olarak kiralamalı ve riskli binalarda yaşayan insanlarımızın buralara taşınmalarını sağlamalıdır" ifadelerini kullandı.

İstanbul’da depremde can kaybına neden olabilecek bina sayısı en az 90 bin olduğunu belirten Prof. Görür, "Belediye ve vatandaşlarla el ele verip boşaltılan binaları deprem dirençli hale getirmelidir. Bir bilim adamı olarak bundan daha acil çözüm düşünemiyorum" dedi.

Görür’ün paylaşımı şu şekilde:

“HÜKÜMETİMİZE ACİL BİR ÖNERİ: Daha önce çeşitli kaynaklar da önermiştir ama köklü bir çözüm olduğuna inandığım için ben de öneriyorum: İstanbul’da depremde can kaybına neden olabilecek bina sayısı en az 90,000.

Bu da yüz binlerce canımızın can güvenliği yok demektir. Evet biliyorum en doğru yol bu binaların güçlendirilmesi veya yıkılıp yeniden yapılmasıdır ama bütün bu binalara bu işlemin uygulanmasına vaktimizin olduğunu sanmıyorum.

Onun için DEVLET İstanbul’da deprem güçlü ve BOŞ binaların tümünü kayıt altına alıp DEVLET olarak kiralamalı ve riskli binalarda yaşayan insanlarımızın buralara taşınmalarını sağlamalıdır.

İnsanlarımızın can güvenliği sağlandıktan sonra Belediye ve vatandaşlarla el ele verip boşaltılan binaları deprem dirençli hale getirmelidir. Bir bilim adamı olarak bundan daha acil çözüm düşünemiyorum. İnsanımızın CAN GÜVENLİĞİ HERŞEYİN ÖNÜNDEDİR. Hükümetimiz bunu muhakkak yapmalıdır. İnanıyorum ki bu tüm İstanbulluların TALEBİDİR, sevgiyle”

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar