Prof. Görür siyasiler için paylaştı: İstanbul depremine ilişkin yedi maddelik acil önlem listesi

Prof. Görür siyasiler için paylaştı: İstanbul depremine ilişkin yedi maddelik acil önlem listesi
Yayınlanma:
A+ A-
Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, siyasiler için İstanbul depremine ilişkin acil önlem listesi paylaştı. Görür, "Bu tweetler eğer dinlerlerse idareci ve siyasilere yönelik olacak. Yazarsam belki okurlar diyorum" dedi.

Artı Gerçek - Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabı üzeirnden siyasiler için acil önlem listesi paylaştı. Olası İstanbul depremine yönelik paylaşılan liste için Görür, "Bizim öyle danışma komisyonlarına seçilmemizden bir şey çıkmıyor. Kendi bildiklerini yapıyor, bizi de süs gibi vitrine koyuyorlar" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Görür'ün paylaşımı şöyle:

'YAZDIKLARIM SİYASİLER İÇİN'

"Bu tweetler eğer dinlerlerse idareci ve siyasilere yönelik olacak. Yazarsam belki okurlar diyorum. Bizim öyle danışma komisyonlarına seçilmemizden bir şey çıkmıyor. Kendi bildiklerini yapıyor, bizi de süs gibi vitrine koyuyorlar"

I) İSTANBUL’UN DEPREME HAZIRLANMASI:

GENEL:

1-İstanbul ve yakın çevresindeki çoğu sanayi kuruluşları ve organize sanayi bölgeleri Marmara Bölgesinin dışına çıkartılmalı, bunun için Anadolu’da uygun ortamlar hazırlanmalı ve teşvik mekanizmaları geliştirilmelidir.

2-İstanbul’a nüfus celbedecek olan yatırımlar durdurulmalı ve İstanbul’dan Anadolu'ya göç hızlandırılmalı ve devlet eliyle özendirilmelidir.

3-İstanbul’da daha fazla bina ruhsatı verilmemeli imar ve iskan kısıtlanmalıdır.

4-İstanbul’da altyapı ve yapıstoku hızla elden geçirilmeli ve deprem dirençli yapılmalıdır.

5-Bu işleri aksatacak yasalar yerine yenileri çıkartılmalıdır.

6-Bina muayeneleri vatandaş isteğine bağlı olmadan bizzat ve hızla devlet eliyle geçekleştirilmelidir.

7-Deprem dirençsiz binalar bizzat devlet tarafından dirençli hale getirilmeli veya yıkılıp yeniden yapılmalıdır. Eğer vatanda da işin içine sokulacaksa, uzun süreli ucuz kredi verilmelidir.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar