Rende Sitesi soruşturması: ‘Dosya örtülmesin’

Rende Sitesi soruşturması: ‘Dosya örtülmesin’
Yayınlanma:
A+ A-
106 kişinin öldüğü Hatay’daki Farklı Yaşam Rende Sitesi’yle ilgili soruşturmaya hakkında konuşan depremzede, dosyanın ilerleme kaydetmediğini söyledi. Ailesini kaybeden Ali Şenak, ‘Dosyanın üstünün örtülmesini istemiyoruz’ dedi.

Artı Gerçek - Maraş merkezli depremlerde Hatay’da Hatay’da bulunan Farklı Yaşam Rende Sitesi’nin A ve B bloklarında 106 kişi öldü. Depremde kızını, damadını ve torunlarını kaybeden Ali Şenak, dosyada ilerleme kaydedilmediğine dikkat çekerek, “Onlarca kişiye mezar olmuş Rende Sitesi’nin sahibinin kızı kreş sahibi Hülya Rende’nin de yurtdışına kaçtığı iddia ediliyor ancak bilgiyi teyit ettirecek yetkili bulamıyoruz” dedi.

Cumhuriyet’te yer alan Çağdaş Bayraktar’ın haberine göre yakınlarını kaybeden ailelerin şikâyetçi olmasıyla başlayan soruşturmada Arif Sami Rende tutuklandı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan müteahhit Fevzi Yılmaz, şantiye şefi Taner Öter ve yapı denetim sorumlusu Vahap Karakaya hala aranıyor.

‘KREŞ SAHİBİ YURT DIŞINA KAÇTI’

Sitenin B blokunda kızı, damadı ve üç torununu yitiren Ali Şenak, son durumu anlattı. Mart ayından itibaren dosyada hiçbir ilerlemenin kaybedilmediğini belirten Şenak, “Onlarca kişiye mezar olmuş Rende Sitesi’nin sahibinin kızı kreş sahibi Hülya Rende’nin de yurtdışına kaçtığı iddia ediliyor ancak bilgiyi teyit ettirecek yetkili bulamıyoruz ve aynı kaygıyı şirketin diğer ortakları için de duyuyoruz” vurgusu yaptı.

‘15 GÜNDE BİR SAVCI DEĞİŞİYOR’

Deprem nedeniyle Hatay Adliyesi’nde karmaşa halinin hâkim olduğuna dikkat çeken Şenak, “Savcılar geçici görevle çalıştığından neredeyse 15 günde bir savcı değişiyor. Dosyada ilerleme varsa da sisteme işlenmiyor. Bu karmaşada dosyamızın üstünün örtülmesini istemiyoruz” diye belirtti.

Şenak sürecin daha şeffaf ve hızlı ilerlemesini istediklerini belirtti.

RENDE SİTESİ

Farklı Yaşam Rende Sitesi’nin sahiplerinden 7 ortaklı Arif Sami Rende İnşaat ve müteahhit Fevzi Yılmaz arasındaki anlaşmazlık sonucu A ve B bloklar Rende İnşaat’ta, C ve D bloklar ise Yılmaz İnşaat’ta kalacak şekilde paylaşım yapılmış; Yılmaz tarafı, avukatları aracılığıyla 2016’da Rende İnşaat’ta kalan B blokun zemin katındaki kolonların kreş yapımı için kesildiği iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Savcılık konuya ilişkin 2017’de takipsizlik kararı verirken depremde A ve B blokları yıkıldı, C ve D blokları ayakta kaldı.(Kaynak)

Öne Çıkanlar