RTÜK Başkanı Şahin'den DW Türkçe açıklaması: Yayınlarıyla ilgili yasal süreç başlatıldı

RTÜK Başkanı Şahin'den DW Türkçe açıklaması: Yayınlarıyla ilgili yasal süreç başlatıldı
DW Türkçe, 16 Ekim'de "İsrail-Hamas çatışmasında savaş suçu işleniyor mu?" notuyla bir haberini paylaşmıştı. Şahin, "Üst Kurulumuz ilgili yayıncının tüm haberlerini yakından takip ediyor" diyerek kurum hakkında yasal işlem başlattıklarını duyurdu.

Artı Gerçek - Yeniden Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı seçilen Ebubekir Şahin, 30 Haziran 2022'de erişim engeli getirilen Deutsche Welle (DW) Türkçe hakkında yasal süreç başlatıldığını duyurdu. Şahin, DW'nin tüm haberlerinin yakından takip edildiğini söyledi. Şahin, kurumun kanunlara uymadığını savundu ve "tarafsız yayın yapmamak"la suçladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ebubekir Şahin, RTÜK'ün internetten yayın yapan mecraları denetleme hakkı olduğu söyledi:

"Her egemen devlette olduğu gibi ülkemizin de yayıncılık alanında Avrupa Birliği ile uyumlu yasaları vardır. Türkiye’de faaliyet gösteren tüm yayıncılar yasal yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, yayıncı otoritesi olarak radyo ve televizyon kuruluşlarını, internet ortamından yayın yapan mecraları düzenlemekte ve denetlemektedir."

Şahin, DW Türkçe'nin manipülatif ve gerçek dışı yayın yaptığını iddia ederek şu ifadeleri kullandı:

"Millet iradesinin ürünü olan kanunları tanımayan, kurallara uymamakta ısrar eden, güya tarafsız yayın yapan bu yayın mecrası, RTÜK ve mahkeme kararlarına rağmen ülkemize ve insanlığa olan kininin gereğini yapmaya devam etmektedir. Üst Kurulumuz gelişmeleri ve ilgili yayıncının tüm haberlerini yakından takip ederek, yapılan yasa dışı yayınlarla ilgili gerekli kanuni süreci derhal başlatmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

ekran-goruntusu-2023-10-18-203125-001.jpg

Alman kamu yayıncı kuruluşu Deutsche Welle (DW) ve Amerika'nın Sesi'nin (VOA) Türkçe yayınlarına 30 Haziran 2022'de Türkiye'de Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli getirilmişti. Gerekçe olarak ise ilgili yayıncıların RTÜK'e lisans başvurusu yapmamaları gösterilmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar