RTÜK, Esenyurt'a dair yayın yasağını savundu: 'Şiddet topluma benimsetilmeye çalışılıyor'

RTÜK, Esenyurt'a dair yayın yasağını savundu: 'Şiddet topluma benimsetilmeye çalışılıyor'
RTÜK, İstanbul’un Esenyurt ilçesinde iki kişinin öldüğü ve Türkiye'nin gündemine oturan saldırıya ve getirilen yayın yasağına ilişkin açıklama yaptı: "Şiddetin topluma benimsetilmeye çalışılması ne ahlakidir ne de insani."

Artı Gerçek - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), İstanbul Esenyurt'ta bir tekel bayisine düzenlenen ve iki kişinin katledildiği silahlı saldırıyla ilgili, getirilen yayın yasağının savunulduğu bir açıklama yaptı.

RTÜK, 28 Temmuz’da işlenen cinayet sonrası radyo ve televizyon yayıncıları için "Şiddetin olağan bir olaymış gibi gösterilmesi, bu içeriklerden çocuk ve gençlerin olumsuz etkilenerek şiddeti içselleştirmesine yol açılması ve topluma benimsetilmeye çalışılması ne ahlakidir ne de insani" dedi.

Yayın yasağına uyulması için yayıncılara çağrı yapan Üst Kurul’un yazılı açıklaması şöyle:

'ŞİDDETİN OLAĞAN BİR OLAYMIŞ GİBİ GÖSTERİLMESİ NE AHLAKİDİR NE DE İNSANİ'

“Münferit şiddet olaylarının toplumun genelinde yaşanıyormuş gibi sürekli olarak radyo ve televizyon yayınlarına taşınması kanuna aykırıdır. Şiddetin olağan bir olaymış gibi gösterilmesi, bu içeriklerden çocuk ve gençlerin olumsuz etkilenerek şiddeti içselleştirmesine yol açılması ve topluma benimsetilmeye çalışılması ne ahlakidir ne de insani.

'ŞİDDET GÖRÜNTÜLERİNİN MEDYAMIZDA KULLANILMASI KABUL EDİLEMEZ'

Özellikle halkın bilgi alma ihtiyacını karşılaması gereken bültenlerde yoğun şiddet haberlerine yer verilmesi kabul edilebilir bir yayın politikası değildir. Sorumsuzca yapılan ve hiçbir denetime tabi olmayan sosyal medya paylaşımları üzerinden gösterilen münferit şiddet görüntülerinin herhangi bir editoryal süzgeçten geçmeden medyamızda kullanılması kabul edilemez.

'YASAKLARA UYULMAMASI HALİNDE DE BU DURUM BİR YAPTIRIMLA SONUÇLANACAK'

Görsel ve işitsel medya alanını düzenleyen ve denetleyen yayıncı otoritesi olarak çağrımız, bir an evvel radyo ve televizyonlarımızın söz konusu şiddet odaklı yayıncılıktan vazgeçmeleridir. Aksi durumla gerekli raporların düzenlenerek Üst Kurul gündemine alınacağının ve gereğinin yapılacağının bilinmesini önemle hatırlatırız. Mahkeme yayın yasaklarına uyulmaması halinde de bu durumun bir yaptırımla sonuçlanacağının bilinmesini dikkatinize sunarız.

Üst Kurul yönetimi, elinde yasadan kaynaklanan yaptırım gücünü kullanmadan önce diyalog yolunu tercih etmekte ancak uyarılarımızın dikkate alınmaması durumunda ise elindeki müeyyide gücünü kullanmakta çekinmemektedir.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar