RTÜK üyeliğine, AKP kontenjanından Mete Hacıarifoğlu seçildi

RTÜK üyeliğine, AKP kontenjanından Mete Hacıarifoğlu seçildi
Yayınlanma:
A+ A-
TBMM Genel Kurulu’nda bugün, RTÜK üyeliği için yapılan seçim sonucunda RTÜK üyeliğine, AKP kontenjanından Mete Hacıarifoğlu seçildi.

RTÜK üyeliği için yapılan seçim sonucunda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeliğine, AKP kontenjanından Mete Hacıarifoğlu seçildi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, dün TBMM Başkanlığı'na, RTÜK üyeliği için Meral Akşener Basın Danışmanı Murat İde ve gazeteci Çiğdem Akdemir’in ismini sunmuştu. Dervişoğlu, dilekçede, "Anayasa ve 6112 sayılı Kanun’un amir hükümleri ve TBMM Başkanlığı'nın günümüze dek olan uygulamalarına göre RTÜK üyeliği seçimi, Kanun’un 35. maddesinin beşinci fıkrası gereği seçim anında Meclis’teki siyasi parti gruplarının halihazırdaki sandalye dağılımına göre gerçekleştirilmesi gerekiyor" ifadelerini kullanmıştı.

Ancak, bugün yapılan oylamada İYİ Parti Grubu’nun adaylarının isimleri oylamaya sunulmadı.

Üst Kurul’da boşalan bir üyelik için AKP Grubu’nun iki adayı arasında seçim yapıldı. Yapılan oylamada Mete Hacıarifoğlu, 243 oyla yeni RTÜK üyesi olarak seçildi. Batuhan Mumcu ise 4 oy aldı. 5 oy boş çıktı.

METE HACIARİFOĞLU KİMDİR?

Mete Hacıarifoğlu,1996-2003 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğü’nde polis memuru olarak görev yaptı. 2003-2009 yılları arasında RTÜK’te uzman kadrosunda görevlendirildi. 2009-2013 yılları arasında AB Bakanlığı’nda geçici görevli personel olarak çalıştı. Daha sonra RTÜK’e döndü; 2013’ten bu yana araştırmacı kadrosunda Özel Kalem Müdür Vekili olarak görev yapan Hacıarifoğlu, TBMM'de yapılan oylama sonucu RTÜK üyesi oldu.

Ayrıntılar geliyor..

Öne Çıkanlar