Rus vatandaşlarının ikamet başvurularında denetim sıkılaşıyor

Rus vatandaşlarının ikamet başvurularında denetim sıkılaşıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'de kısa süreli oturum izni almak isteyen Rus vatandaşlarının başvurularının reddedildiğine dair iddia yalanlandı. Habertürk'e konuşan yetkililer, başvurularda denetimin sıkılaştırıldığını söyledi.

Artı Gerçek - Rus medyasının "Rus vatandaşlarının Türkiye'de kısa süreli ikamet izni için yaptığı başvuruların tamamı reddediliyor" iddiasına yalanlama geldi. Habertürk'e konuşan yetkililer, Rus vatandaşlarına oturma izni verilmediği ve ikamet izni taleplerinin istisnasız biçimde reddedildiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Bununla birlikte, kısa süreli ikamet izni için Rus vatandaşları tarafından yapılan başvurularda denetimin sıkılaştırıldığı belirtildi.

KISA SÜRELİ BAŞVURULARDA KANIT İSTENİYOR

Habere göre, Türkiye’ye yapılan kısa süreli ikamet başvuruları mercek altına alınarak denetim sıkılaştırıldı. Bu uygulamayla, amacı dışında alınan ikamet izinlerinin engellenmesinin amaçlandığı belirtildi.

1 YILA KADAR KISA SÜRELİ OTURUM İZNİ VERİLİYOR

Oturum izni olmayan Rus vatandaşları turistik amaçlarla Türkiye'ye gelebiliyor fakat altı ay içerisinde en fazla 60 gün kalabiliyor. Kısa süreli oturum izni alan turistler ise 1 yıla kadar turistik amaçlarla Türkiye’ye giriş çıkış yapabiliyor. (Kaynak)

Öne Çıkanlar