'Sağ şakağından ateş ederek' intihar ettiği öne sürülen kadın solak çıktı

'Sağ şakağından ateş ederek' intihar ettiği öne sürülen kadın solak çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Esenyurt'ta sağ şakağından giren kurşunla ölen Hilal Adıyaman'ın eşi Musa Adıyaman'ın 'intihara mecbur etme' suçlamasıyla yargılandığı dava başladı. Hilal Adıyaman'ın ablası duruşmada, kardeşinin eşinden şiddet gördüğünü ve solak olduğunu söyledi.

Artı Gerçek - İstanbul Esenyurt'ta 'eşi tarafından intihara mecbur bırakıldığı' iddia edilen ve sağ şakağından giren kurşunla ölen 22 yaşındaki Hilal Adıyaman'ın solak olduğu ortaya çıktı. Hilal Adıyaman'ın 16 yaşındayken 'evlendirildiği' eşi Musa Adıyaman'ın 'cebir veya tehdit kullanarak intihara mecbur etme' suçlamasıyla yargılandığı davada, ablası Aslı Yıldırım tanık olarak dinlendi. Yıldırım, kardeşinin solak olduğunu ve geçmişte eşinden şiddet gördüğünü söyledi.

Tutuklu sanık Musa Adıyaman Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya cezaevinden getirilirken, Hilal Adıyaman'ın annesi ve taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Adıyaman'ın ablası Aslı Yıldırım, kardeşinin evliliğinin başından beri şiddet gördüğünü anlattı:

'KARDEŞİM KORKUYORDU, ŞİDDET GÖRÜYORDU'

"Biz Hilal ile sürekli görüntülü olarak konuşuyorduk. Hilal bana sanığın dayaklarından bıktığını ifade etmeye çalışıyordu, ben de kendisine bırak gel dedim. Bana 'Tamam, geleceğim' dedi. Kardeşim bana şiddet gördüğüne ilişkin fotoğrafları da göndermişti. Kardeşimin telefonunu alıyordu. Hilal, biz görüntülü konuştuğumuz sırada eşinin eve geldiğini fark edince tedirgin bir şekilde, 'Musa geldi' diyerek telefonu kapatıyordu. Korktuğundan ve kilidi olmadığı için sürekli kapısının önüne eşyalar koyuyordu. Uyurken biri gelirse, seslere uyanmak için bunu yapıyordu."

'HİLAL SOL ELİNİ KULLANIYORDU'

Abla Yıldırım, olay gününe ilişkin de şu bilgileri verdi:

"Olay günü kardeşimle konuştuk, konuşmamız sırasında eşini de gördüm, bana selam verdi, telefonu kapattık. Telefonu kapattıktan yaklaşık 10 dakika sonra sanık aradı, kardeşime karşı küfürlü konuştu. Kız kardeşim bana bir şey demeye çalıştı, sanık da 'Sus seni öldürürüm' dedi. Sonra telefon kapandı. Daha sonra annem aradı, 'Hilal'i vurdular' dedi. Hilal sol elini kullanıyordu, Hilal'den dışında iki kardeşim de solaktır."

'HAYAT DOLU BİR İNSANDI'

Sanık Musa Adıyaman'ın bir arkadaşının eşi Hatice Nur Tugul da, duruşmadaki ifadesinde Hilal Adıyaman için "İntiharı düşünecek bir ruhsal durumda olduğunu görmedim" dedi. Tugul şu ifadeleri kullandı:

"Sanıkla eşim samimiydi. Evlendikten sonra ailecek görüşmeye başladık. Bizim maddi açıdan sıkıntılarımız vardı, ev sahibi bizi evden çıkardı. Sanık da maddi durumlarımızı düzeltene kadar evlerinde kalabileceğimizi söyledi. Biz de geçen senenin Ağustos ayından Kasım ayına kadar eşimle birlikte orada kaldık. Bu süreçte sanık ile vefat eden kardeşimin gayet mutlu bir evlilikleri vardı. Aralarında herhangi bir tartışmaya şahit olmadım. Hayat dolu bir insandı, yeni şeyler tanıyıp görme isteğindeydi, intiharı düşünecek bir ruhsal durumda olduğunu görmedim."

SUÇLAMALARI REDDETTİ

Eşini intihara zorladığı gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması istenen sanık Musa Adıyaman ise "seni öldürürüm" ifadelerini kullandığını reddederek suçsuz olduğunu savundu.

TUTUKLU YARGILANMAYA DEVAM EDECEK

Mahkeme heyeti eksiklerin giderilmesi için sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi. (DHA)

Öne Çıkanlar