Uzmanlardan 'binası sağlam' denen sahil bölgeleri için uyarı: ‘Sıkıntılar yaşanacak’

Uzmanlardan 'binası sağlam' denen sahil bölgeleri için uyarı: ‘Sıkıntılar yaşanacak’
Yayınlanma:
A+ A-
Uzmanlar, İstanbul’un yüzde 20’lik konut kesimi gevşek zemin dere yatakları üzerine oturan alanlarda yapıldığını söyledi. Uzmanlar, ‘Zeytinburnu Veliefendi Hipodromu’nun çevresi, Ataköy Ayamama Deresi’nin olduğu yerler sıvılaşma riski olan zeminler’ dedi.

Artı Gerçek - Hatay başta olmak üzere Maraş ve Adıyaman’da göçen yapıların birçoğunun sıvılaşma özelliği gösteren zemin üzerinde yapıldığı ortaya çıkması üzerine, gözler olası Marmara depreminden etkilenecek İstanbul’a çevrildi.

Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, dere yatakları üzerindeki yapılaşmanın büyük bir hata olduğunu belirterek, “İstanbul’un 20’lik konut kesimi gevşek zemin dere yatakları üzerine oturan alanlar. Örneğin Zeytinburnu Veliefendi Hipodromu’nun çevresi, Çırpıcı veya Ataköy Ayamama Deresi’nin olduğu yerler sıvılaşma riski olan zeminler” dedi.

‘AÇIK SÖYLÜYORUM SIKINTILAR YAŞANACAK’

İstanbul’da hangi zeminin sağlan hangisinin riskli olduğunu hakkında konuşan JMO Başkanı Alan, Milliyet’ten Mert İnan’a değerlendirmede bulundu. Alan, şunları söyledi:

“Gaziantep zemini sağlam oluğu için az hasarla depremi atlattı. İstanbul’un avantajlı olduğu konu da kentin yüzde 80’lik kısmının kaya ve kaya türü zemin üzerinde olması. Ancak yüzde 20’lik konut kesimi gevşek zemin dere yatakları üzerine oturan alanlar. Örneğin Zeytinburnu Veliefendi Hipodromu’nun çevresi, Çırpıcı veya Ataköy Ayamama Deresi’nin olduğu yerler sıvılaşma riski olan zeminler. Sahil bölgeleri imara açıldı ve binalar sağlam deniyor ancak oralarda açık söylüyorum sıkıntılar yaşanacak. Kıyı bandında heyelan riskli alanlar Avcılar, Ambarlı bölgeleri.”

‘BÖLGENİN ZEMİNİ, KİL, SİLT, KUM VE ÇAKILDAN OLUŞUYOR’

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Cenk Yaltırak, aralarında Ayamama, Cendere, Ayazmadere, Kurbağalıdere, Kuşdili, Kağıthane, Göksu, Küçüksu ve her iki Çekmece Gölleri’nin olduğu kısımların taşıma gücünün düşük, deprem yükleri altında sıvılaşma eğiliminde olan zemin yapısına sahip alanlar olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Yaltırak, şunları kaydetti:

“Silivri’den eski İstanbul’a uzanan sahil kesimdeki formasyonlar, gevşek ve heyelanlı alanlar olarak tanımladığımız, deprem dalgalarının büyütmesine yol açacak özellikte. Bölgenin zemini, kil, silt, kum ve çakıldan oluşuyor.

‘İSTANBUL’DA İNSAN ELİYLE YAPILAN DOLGU ALANLAR DA ÇOK RİSKLİ’

Marmara kıyılarını oluşturan sahil bandı da alüvyonlardan oluşan bir bölge olduğundan zemin riskli yerlerden. Çok dile getirilmeyen riskli zeminler arasında Haliç sahilleri, Kağıthane, Kasımpaşa, Beşiktaş, Göktürk, Vatan Caddesi de yer alıyor. İstanbul’da insan eliyle yapılan dolgu alanlar da çok riskli.”(Kaynak)

Öne Çıkanlar