Sahte doktor ve mimardan sonra 'sahte' teşhis: Arkadaşına 2.5 yıl AIDS ilacı içirdi

Sahte doktor ve mimardan sonra 'sahte' teşhis: Arkadaşına 2.5 yıl AIDS ilacı içirdi
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye'nin sahte doktor ve sahte mimarı konuştuğu bir dönemde, Konya'da bir doktorun takın arkadaşına sahte AIDS teşhisi koyduğu ortaya çıktı. Arkadaşına 2.5 yıl AIDS ilacı kullandıran doktorun dokuz yıl hapsi isteniyor.

Artı Gerçek - Konya’da özel bir hastanede görevli enfeksiyon uzmanı doktor D.U.'nun, yakın arkadaşı M.H.'ye yaptırdığı HIV testinin pozitif çıktığını söyleyerek 2.5 yıl AIDS ilacı kullandırması sonrası teşhis 'sahte' çıktı. Doktorun çelişkili ifadelerinden şüphelenip başka bir hastanede test yaptıran genç, HIV negatif olduğunu öğrenince şok yaşadı. Doktor hakkında hapis istemiyle dava açıldı.

PSİKOLOJİSİ BOZULDU

Habertürk'ten Zafer Samancı'nın haberine göre, enfeksiyon hastalıkları uzmanı doktor D.U., yakın arkadaşı olan M.H.'ye sağlık kontrolleri kapsamında kan testi yaptı. Test sonucunda arkadaşına HIV pozitif olduğunu söyleyerek ilaç tedavisi başlattı. İddiaya göre psikolojisi bozulan M.H. ilk olarak çalıştığı iş yerinden, ardından nişanlısından ayrıldı.

ARKADAŞININ ISRARIYLA BAŞKA HASTANEDE TEST YAPTIRDI

M.H., doktorun bazı çelişkili ifadeleri ve bir arkadaşının ısrarıyla başka bir hastanede HIV virüsü testi yaptırdı. Sonuç negatifti. İnanamayan M.H. başka bir hastanede daha yaptırdığı test sonucunun yine negatif çıkmasıyla hem çok sevindiğini, hem şok yaşadığını anlattı.

'AIDS OLMADIĞIMI İTİRAF ETTİ'

Bu durumu doktoruna söyleyen M.H., "Ona durumu anlatıp neden bana bunu yaptığını sordum. Tatmin edici cevaplar vermedi. AIDS olmadığımı, bana yalan söylediğini itiraf etti. Yaptığının yanına kalmayacağını bunu yargıya taşıyacağımı söyledim. Bana olayı yargıya taşımamam için yalvardı. Kan testi ile ilgili ise laboratuvarda yapılan bir hata nedeni ile sonucun pozitif çıktığını bakanlığa bildireceğini söyledi" dedi.

BAKANLIK LABORATUVARINDAKİ KAN BAŞKASINA AİT ÇIKTI

M.H., savcılığa şikayetçi oldu. Konya Cumhuriyet Savcılığı'nın talebiyle Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan incelemede Bakanlığa ait doğrulama laboratuvarında HIV virüsü teşhisi konmuş kan örneğinin M.H.’ye ait olmadığı ortaya çıktı.

6 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENDİ

Bunun üzerine savcılık tarafından hazırlanan iddianamede doktor D.U. hakkında "sağlık mesleği mensuplarının gerçeğe aykırı belge düzenlemesi" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından dava açıldı. 6 yıla kadar hapsi istenen doktor mart ayında hakim karşısına çıkacak. (Kaynak)

Öne Çıkanlar