Sandıklar korucu köylerine taşındı

Sandıklar korucu köylerine taşındı
Şırnak Beytüşşebap İlçe Seçim Kurulu, 20 köydeki 21 sandık, Batman'ın Sason İlçesi'nde de iki köyün sandıkları ‘güvenlik' gerekçesiyle taşındı. HABER...

Şırnak Beytüşşebap İlçe Seçim Kurulu, 20 köydeki 21 sandık, Batman'ın Sason İlçesi'nde de iki köyün sandıkları ‘güvenlik' gerekçesiyle taşındı.

HABER MERKEZİ – Toplamda 42 seçim sandığının bulunduğu Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde, İlçe Seçim Kurulu daha önceki seçimlerde HDP’nin çok sayıda oy aldığı 20 köydeki 21 sandığın yerini İlçe Jandarma Komutanlığı’nın isteği üzerine başka köylere taşınmasını kararlaştırdı.

Siyasi partilere gönderilen kararda, toplamda 4 bin 377 seçmenin oy kullanacağı sandıkların başka yerlere taşınmasının gerekçesi olarak "güvenlik" gösterildi. Ayrıca sandıkların taşındığı merkezlerin, yıllardır AKP'ye yakınlığı ile bilinen korucu başı Tahir Adıyaman yaşadığı köy ile tamamına yakınının korucu olduğu ve askeri karakolların bulunduğu yerler olması ise dikkat çekti.

 30 KİLOMETRE YOL GİDECEKLER!

Sandıkları taşınan köylerin birçoğu Kato Jîrka, Marinos ile Feraşin bölgelerinde yer alıyor. Söz konusu bölgeler, sandıkların taşındığı köylere yaklaşık 20 ile 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Öte yandan, sandıkları taşınan köylülerin birçoğunun hayvancılık ile uğraşması ve köylere ulaşımın zorlukla sağlanması, oy kullanma işlemlerinin önünde sorun teşkil ediyor.

‘DAHA ÖNCE GÜVENLİK SORUNU YOKTU

Dihaber'e konuşan HDP Beytüşşebap İlçe Eşbaşkanı Şaban Cin, kararın geri alınması için itirazda bulunduklarını söyledi  Cin, "Ağır kış koşulları seçime kadar devam ediyor. İnsanların geliş ve gidişi çok zor. 1 Kasım seçimlerindeki oy kullanma işlemlerinde hiçbir sıkıntı yaşanmadı ve güvenlik sorunu olmadı. İtiraz ettik. İlçe Seçim Kurulu’nun kararı geri almasını ve yurttaşlarımızın köylerinde oy kullanmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

OY KULLANILACAK YERLER

İlçe Seçim Kurulu’nun kararına göre, Çığlıca, Gökçe ve Taşkıran köyleri Mezra köyünde, Bölücek, Beşağaç, Güneyyaka, Günyüzü, Bolağaç, Aşağıdere ve Mutluca köyleri Ayvalık köyünde, Akanyol, Pirinçli ve Koyunoba köyleri Boğazören köyünde Dağaltı, Cevizağacı, Söğütçe, Yeşilöz, Toptepe ve Akarsu köyleri Ilıcak köyünde bulunan Sinekli Meydanı’nda, Pınarbaşı köyü ise ilçe merkezinde kurulacak sandıklarda oy kullanacak.

SASON'DA DA SANDIKLAR TAŞINDI 

Batman'ın Sason İlçe Jandarma Komutanlığı, 21 Mart’ta Karameşe, Kilimli, Heybeli ve Derice köylerinde kurulacak sandıkların "güvenlik" gerekçesiyle taşınması için başvuru yaptı. Başvuruda Balbaşı köyünde kurulacak sandığın Acar köy okulunda kurulması, Karameşe ile Kilimli köylerindeki sandıkların Tekevler Mahallesi'ndeki Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, Heybeli ve Derciçi köylerindeki sandığın da Umurlu köy okulunda kurulması istendi. Sason İlçe Seçim Kurulu, jandarma komutanlığının başvurusunu değerlendirmesinin ardından Balbaşı köyündeki sandığın Acar Köy İlkokulu'na, Heybeli Köy sandığının ise Umurlu köy okuluna taşınmasına karar verdi.
Jandarma Komutanlığının ‘güvenlik gerekçesiyle’ taşınmasını istediği diğer köylerle ilgili başvurular ise kabul edilmedi. Kararın ardından HDP Sason İlçe Örgütü Sason İlçe Seçim Kurulu’na itiraz dilekçesi gönderdi.

 

 

 

Öne Çıkanlar