Sapanca'da ruhsatsız teleferik hattına mühür vuruldu

Sapanca'da ruhsatsız teleferik hattına mühür vuruldu
Sapanca'da geçen yıl hizmete giren 36 kabinli teleferik hattı, ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlendi. Belediyeden yapılan açıklamada yapılan sözleşme gereği taahhüt edilen alan ve hizmetlerin tamamlanmadığı belirtildi.

Artı Gerçek - Sakarya'nın Sapanca ilçesinde 2018'de yapımına başlanan, iki istasyonlu, 36 kabinli teleferik hattı, geçen yıl haziran ayında hizmete girdi. Özel bir firma tarafından işletilen, 1,5 kilometre boyunca uzanan teleferik hattı, dün akşam saatlerinde Sapanca Belediyesi tarafından mühürlenip, kullanıma kapatıldı.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Sapanca Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Hasanpaşa Mahallemizde bulunan teleferik işletmesiyle ilgili yaptığımız incelemeler sonucunda, işletmenin iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatına sahip olmadığını tespit ettik. Yapılan sözleşme gereği taahhüt edilen alan ve hizmetlerin tamamlanmaması (otopark ve yeşil alanlar) nedeniyle ruhsatın alınamadığı anlaşılmıştır. Bu sebeple, işletmenin faaliyetlerine geçici süre ile son verilmiş ve teleferik işletmesi mühürlenmiştir" denildi.

ANTALYA'DA FACİA MEYDANA GELMİŞTİ

12 Nisan 2024 tarihinde Antalya'nın Konyaaltı ilçesindeki Sarısu-Tünektepe teleferik hattında bulunan bir teleferik direği devrilip seyir halindeki bir kabine çarpmış ve kabinin parçalanması sonucu bir kişi ölmüş ve yedi kişi yaralanmıştı.

Kazayla ilgili soruşturmaya yönelik hazırlanan rapora göre, teleferik direklerine ait cıvataların ve makaraların gerekli bakımlarının yapılmadığı tespit edildi. Kazayla ilgili 14 kişi gözaltına alındı ve Kepez belediye başkanı Mesut Kocagöz de dahil 5 kişi tutuklandı.(DHA)

Öne Çıkanlar