Sarallar'a operasyon: Ümit Saral'ın kardeşi Hakkı Saral ve 23 kişi gözaltında

Sarallar'a operasyon: Ümit Saral'ın kardeşi Hakkı Saral ve 23 kişi gözaltında
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Mahzen-32” operasyonları kapsamında, cezaevinde olan Ümit Saral’ın kardeşi Hakkı Saral’ın liderliğini yaptığı organize suç örgütünün çökertildiğini duyurdu. Operasyonda 24 kişi gözaltına alındı.

Artı Gerçek - Bursa merkezli yedi ilde düzenlenen “Mahzen-32” operasyonlarında, cezaevinde olan Ümit Saral’ın kardeşi Hakkı Saral’ın liderliğini yaptığı organize suç örgütünün çökeltildiği belirtildi. Operasyonlarda liderlerin de içerisinde bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alındı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya söz konusu operasyonun ayrıntılarını sosyal medya hesabından paylaştı. Yerlikaya’nın paylaşımına göre; Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı koordinesinde, Bursa İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu Bursa merkezli İstanbul, Ankara, Trabzon, Sakarya, Yalova ve Diyarbakır’da düzenlenen operasyonlarda, organize suç örgütü üyesi şüphelilerin, Bursa merkez ve İnegöl’de vadeli araç alım satım faaliyetlerinde bulunarak vatandaşlardan silah zoruyla yüksek miktarlarda para tahsilatı yaptıkları, Bursa’ya il dışından getirdikleri tetikçiler vasıtasıyla para vermeyi kabul etmeyen kişilere ve bu kişilerin işyerlerine yönelik silahlı saldırı düzenledikleri, Bursa’ya farklı illerden gelerek vadeli araç alımı yapanların adreslerini tespit ettikleri ve bu kişileri hürriyetlerinden yoksun bırakarak darp ettikleri, araç alım satımı nedeniyle kişiler arasında meydana gelen alacak verecek konularına müdahil oldukları ve sözde mahkemeler kurarak haksız menfaat sağladıkları, silahla ölüm tehdidinde bulundukları kişilerin işyerlerine ve araçlarına zorla el koydukları ve bu malları örgüt üyelerinin üzerine geçirdikleri, silah ve tehdit zoru ile el konulan araçları hediye adı altında örgütün elebaşına verdikleri ve suç faaliyetleri esnasında, güvenlik güçlerine yönelik silahlı saldırıda bulundukları tespit edildi.

24 GÖZALTI

Suç örgütüne yönelik 7 ilde çeşitli adreslere düzenlenen operasyonlar sonucu, lideri Hakkı Saral da dahil 24 kişi gözaltına alınırken, 15 adet ruhsatsız tabanca, çok sayıda çek ve senet ile yüklü miktarda nakit paraya el konuldu.

Bakan Yerlikaya, 10 ayda suç örgütlerine yönelik toplam bin 201 operasyon düzenlendiğini, 454 organize suç örgütünün çökertildiğini açıkladı. Operasyonlarda toplam 8 bin 260 şüphelinin gözaltına alındığını, bunlardan 3 bin 58'inin tutuklandığını belirten Yerlikaya, bin 740 kişi hakkında da adli kontrol kararı verildiğini kaydetti.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar