Sarayın tasarruf genelgesi kimin umurunda: AKP’li belediyeden AKP’li il başkanı ve vekillere gezi

Sarayın tasarruf genelgesi kimin umurunda: AKP’li belediyeden AKP’li il başkanı ve vekillere gezi
Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Eylül 2022 10:03
A+ A-
1 milyar TL'nin üzerinde borcu olan AKP'li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi önce muhtarları Balkan gezisine ardından il başkanları ve milletvekillerini ABD’ye götürdü.

Vatandaş yoksullukla boğuşurken, borcu 1 milyarı aşan AKP'li Yücel Yılmaz'ın başkanlığındaki Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, önce muhtarları Balkan gezilerine götürdü, ardından da Başkan Yılmaz Habitat toplantısı için AKP il başkanı ve AKP Milletvekillerini de alarak 11 kişilik heyetle ABD'ye geziye gitti.

Sözcü’de yer alan habere göre geziler bunlarla da sınırlı kalmadı. Belediyenin gezi yerleri şöyle:

– 15 Şubat 2022'de alınan kararla İsviçre'nin Malmö kentine ziyaret düzenlendi. Toplantıya katılacak 3 kişinin tüm masraflarını belediye karşıladı.

– 14-18 Mart'ta Çek Cumhuriyeti'nin Prag şehrine Dünya Çevre Eğitim Kongresine genel sekreter yardımcısı, çevre koruma dairesi, zabıta başkanları, çevre koruma ve iklim değişikliği şube müdür vekili ve Balıkesir Üniversitesi'nden bir öğretim görevlisi katıldı. Giderleri belediye ödedi

AKP'Lİ VEKİLLER DE GEZİYOR

– 30 Haziran 7 Temmuz arasında Belgrad'a ziyaret planlandı. Geziye AKP'li Başkan Yücel Yılmaz, AKP'li Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir, meclis üyeleri ve personelin gitmesine karar verildi. Konaklamayı belediye karşıladı.

– 5-13 Haziran'da Erasmus projeleri kapsamında İspanya Malaga'daki çalıştaya da 3 kişi gönderildi.

– 12-18 Haziran 2022 tarihleri arasında Avusturya ve Hırvatistan'a düzenlenen yurt dışı teknik çalışma ziyaretine genel sekreter yardımcısı gönderildi.

– AB Genişleme Günü toplantısı için 7 Temmuz'da Brüksel'e gidilmesi karar alındı. Başkan Yılmaz'ın yanı sıra AKP'li vekil Yavuz Subaşı da katıldı.

– 21-27 Eylül'de Slow Food toplantısı İtalya Torino'da düzenlendi, 1 personel katıldı.

– 15-19 Ekim tarihlerinde Fransa Paris'te Paris 2022 Gıda Fuarı'na genel sekreter yardımcısı, kırsal hizmetler daire başkanı, şube müdür vekili, ziraat teknikeri gibi personellerin katılmasına karar verildi.

– 26-30 Eylül tarihlerinde İtalya Verbania'da Doğa Kültür ve İklim Çevre değişikliğinde Sürdürülebilirlik' teması ile bir toplantı yapılacağı ve iki katılımcının giderlerinin belediye bütçesinden ödeneceği açıklandı.

   

FİNCAN HEDİYELİ 3.6 MİLYONLUK TOPLANTI

Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesi'ne göre kamu kurumlarının toplantılarını, konferanslarını, çalıştay gibi organizasyonlarını kamuya ait tesislerde yapması önerilirken; Türk Tarih Kurumu Başkanlığı, 3.6 milyonluk toplantıyla gündeme geldi. Başkanlık, 19. Türk Tarih Kongresi'ni Ankara'da 4 yıldızlı bir otelde gerçekleştirecek. 3-7 Ekim'de yapılacak organizasyona gelecek yaklaşık 300 katılımcının ulaşım ve 4 ve 5 yıldızlı otellerdeki konaklaması Başkanlık tarafından karşılanacak. Katılımcılara porselen fincan takımı ve seramik tabak hediye edilecek. Toplantının maliyeti 3 milyon 688 bin 270 TL.

Öne Çıkanlar