Sarıgazi Halk Festivali’nin yasaklanmasını protesto edenlere müdahale: 17 gözaltı

Sarıgazi Halk Festivali’nin yasaklanmasını protesto edenlere müdahale: 17 gözaltı
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Eylül 2022 22:50
A+ A-
Sarıgazi Halk Festivali’nin yasaklanmasını protesto eden ve aralarında siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 17 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

İstanbul’da Halkların Demokratik Partisi (HDP), Devrimci Parti (DP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Mücadele Birliği Platformu, ODAK ve Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu’nun, Sarıgazi Halk Festivali’nin yasaklanmasına dair Sarıgazi Demokrasi Caddesi'nde yapmak istediği açıklamaya polis "yasak" gerekçesiyle izin vermedi.

Bunu üzerine grup, uzun bir süre polisle tartıştı.  Tartışma esnasında sık sık "Yasaklarınızdan korkmuyoruz, buradayız" sloganı atıldı.  

Alkışlarla polisi protesto eden grup, daha sonra ablukaya alındı. "Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz" sloganıyla tepkilerini sürdüren gruba saldıran polis, aralarında HDP Sancaktepe Eşbaşkanı Güven Güney’in de bulunduğu en az 17 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. 

Gözaltına alınanlardan isimleri belirlenenler şöyle: "Esra Bilici, Olgun Senemoğlu, İbrahim Kotan, Perihan Özgül, Selçuk Kolaycıoğlu ve Tuğçe Özgül." (MA)

Öne Çıkanlar