Şarkıcı Kurtuluş Kuş, cinsel saldırı suçlamasından ikinci kez hakim karşına çıkıyor

Şarkıcı Kurtuluş Kuş, cinsel saldırı suçlamasından ikinci kez hakim karşına çıkıyor
Şarkıcı Kurtuluş Kuş hakkında, 27 Şubat 2022 tarihinde Aydın’daki bir otelde 21 yaşındaki B.B.’ye yönelik ‘nitelikli cinsel saldırı’ iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması 13 Şubat’ta görülecek.

Artı Gerçek-Ses sanatçısı Kurtuluş Kuş hakkında, 27 Şubat 2022’de Aydın’daki bir otelde 21 yaşındaki B.B.’ye yönelik “nitelikli cinsel saldırı” iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması, Aydın 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 13 Şubat 2023 tarihinde yapılacak. Soruşturma aşamasında gözaltına alınmayan Kuş, ilk duruşmaya “geçici sağlık durumu” gerekçesiyle İstanbul’dan SEGBİS yoluyla katıldı, tutuklanması talebi reddedildi. Mahkeme, ikinci duruşma için SEGBİS talimatını kaldırdı.

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 14 Haziran 2022 tarihinde tamamladığı, Aydın 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ise 5 Temmuz 2022 tarihinde iddianameyi kabul etti.

İddianamede, şarkıcı Kuş ve B.B ilk defa İzmir’de tanıştığı ve sonrasında Aydın’daki konserde bir araya geldiği, B.B. şarkıcı Kuş için hazırladığı hediyeyi kendisine vermek için Oetl odasına gitti belirtildi. İddianamede otel odasında B.B.’nin tüm itirazlarına rağmen şarkıcı Kuş’un kendisine yaptığı saldırı detayları yer aldı.

İddianamede olaydan sonra B.B.’nin içine kapandığı ve kimseyle görüşmediği, bu kapsamda B.B’nin travma sonrası stres bozukluğu yaşadığı hususunun da dosya muhteviyatında bulunan raporlarla tespit edildiği, kısa bir süre sonra B.B’nin ebeveynlerinin kanlı ve yırtılmış iç çamaşırlarını görmesi üzerine durumun adli mercilere intikal ettiği, bu süre içerisinde B.B’nin Kuş’a mesaj gönderdiği ve fakat Kuş’un konuyu önemsemediğini belirtir şekilde cevaplar verdiği yer aldı.

SORUŞTURMA DOSYASINDA KISITLAMA KARARI VERİLDİ

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. İddianamede yer alan bilgilere göre; “Mağdurun ve şüphelinin haklarını korumak maksadıyla, soruşturma dosyası hakkında kısıtlama kararı verildi.”

Yine, iddianamede yer alan bilgilere göre; B.B. ’in iç beden muayenesi yapıldı. İddianamede; “Yapılan muayene sonrasında düzenlenen raporda, ‘Mağdurda tespit edilen, tip 2 perine yırtığının basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek nitelikte olduğu’ hususunda tespitler yapıldığı, bu kapsamda Başsavcılığımız tarafından ivedi bir şekilde olay yerinde gerekli incelemelerin tekemmül ettirildiği ve tanıkların kimlik bilgilerinin tespit

edildiği, olaya ilişkin herhangi bir kamera görüntüsü temin edilemese de birçok kişinin tanık sıfatıyla beyanlarına başvurulduğu…” ifadeleri kullanıldı.

Soruşturma kapsamında; B.B. ’in annesi, Kurtuluş Kuş’un arkadaşları, otel görevlilerinin beyanlarına başvuruldu.

İddianamede soruşturma aşamasında Kuş hakkında herhangi bir gözaltı veya tutuklama tedbiri uygulanmadığı belirtilirken “nitelikli cinsel saldırı” suçlaması ile cezalandırılması talep edildi.

SANIK KUŞ, AYDIN’DAKİ DURUŞMAYA İSTANBUL’DAN KATILDI

Yargılamanın ilk duruşması, Aydın 3. Ağır Ceza Mahkemesi 31 Ekim 2022 tarihinde yapıldı. Sanık Kurtuluş Kuş, duruşmaya salonda değil; İstanbul Anadolu 3. Ağır Mahkemesi salonundan SEGBİS aracılığı ile katıldı. Kuş’un avukatları, Kuş’un ayağının kırıldığı gerekçesiyle duruşmaya SEGBİS üzerinden katılmasını talep etti; avukatların talebi kabul edildi.

Sanık Kurtuluş Kuş, duruşmaya; İstanbul Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nden, SEGBİS üzerinden katıldı. Mağdur B.B. ise duruşmaya avukatı ile birlikte katıldı. Aydın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü avukatı da duruşmaya katıldı.

‘TUTUKLAMAYA YÖNELİK TALEPLERİNİN REDDİNE…’

Mahkeme heyeti, duruşmaya birçok tanığın beyanını dinledi. Heyet, müşteki avukatlarının sanığın tutuklanması taleplerini reddetti. Heyet, “Sanığın bulunduğu hal üzere yargılamaya devam olunmasına, bu cümleden olmak üzere katılan vekillerinin tutuklamaya yönelik taleplerinin reddine” kararını verdi.

Mahkeme, sanık hakkındaki SEGBİS talimatının kapatılarak gönderilmesi için talimat mahkemesine yazı yazılmasına karar verdi.

Duruşma, 13 Şubat 2023 tarihine ertelendi.(ANKA)

Öne Çıkanlar