Savcı, Emine Şenyaşar hakkında açılan davanın reddini talep etti

Savcı, Emine Şenyaşar hakkında açılan davanın reddini talep etti
Savcı, Emine Şenyaşar hakkında "Devletin yargı organlarını alenen aşağılama" iddiası ile açılan davanın reddini istedi. Avukatlar ise "Davanın reddi değil, beraat kararı verilmesi gerek" dedi.

Artı Gerçek - Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de eski AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar hakkında "Devletin yargı organlarını alenen aşağılama" iddiası ile açılan davanın 4'üncü duruşması görüldü.

Urfa 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Şenyaşar, Ankara'da Adalet Bakanlığı önünde sürdürdüğü Adalet Nöbeti nedeniyle katılmadı. Duruşmada Şenyaşar'ın avukatları hazır bulundu. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada konuşan Şenyaşar'ın avukatı Ali Arslan, dosyada somut değil olmadığını belirterek, müveklinin beraatini talep etti.

'DAVANIN REDDİ DEĞİL, BERAAT KARARI VERİLMELİ'

Ardından esas hakkında mütalaasını sunan savcı, Şenyaşar hakkında benzer suçlama ile Urfa 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde bir yargılama yapıldığı, davaları mükerrer olduğu gerekçesi ile reddine karar verilmesini talep etti. Mütalaaya karşı söz alan Şenyaşar'ın avukatı Ali Arslan, mütalaaya katılmadıklarının altını çizerek "Davanın reddi değil, beraat kararı verilmeli. Mükerrer olduğu söylenen dosyada istinat edilen suçun tarihi farklıdır. Dosyalar arasında hukuki ve fiili bir irtibat yok. Söz konusu iddialar dayanıksız. Bu nedenle davanın reddi değil, beraat kararı verilmesi gerek" dedi.

Ardından söz alan Şenyaşar'ın avukatları Ahmet Taş ve Mehmet Fatih Düzkan da davanın reddini değil, beraat kararı verilmesi gerektiğini söyledi.

DAVA ERTELENDİ

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, dosyaların birleştirilmesi için Urfa 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'ne müzekkere yazılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmanın tarihini 9 Mayıs 2024 olarak belirledi.

HAKKINDA 31 SORUŞTURMA, 11 DAVA AÇILDI

Emine Şenyaşar hakkında katledilen eşi ve çocukları için Adalet Nöbeti tutmaya başladığı 9 Mart 2021 tarihinden bu yana benzer suçlamalarla tam 31 soruşturma başlatıldı, bunlardan 11'i davaya dönüştü. (MA)

Öne Çıkanlar