Savunma Sanayi Başkanı'ndan F-35 açıklaması

Savunma Sanayi Başkanı'ndan F-35 açıklaması
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 11:06
A+ A-
'Türkiye'nin F-35'ten çıkarıldığını resmi olarak bekliyoruz.'

Savunma Sanayi Başkanı Profesör Doktor İsmail Demir,  Türkiyeli şirketlerinin ABD'nin kararından etkileneceğini ama aynı zamanda program kapsamındaki ülkelerin de milyonlarca dolarlık zarara uğrayacağını açıkladı. Demir, ayrıca Türkiye'nin gerekli olmadıkça başka ülkelerden savunma sistemi almayacağını da duyurdu. Demir ayrıca ABD'nin kararının resmiyet kazanmasını beklediklerini ve bu süre zarfında taahhütleri karşılayacağını söyledi.

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Ankara’da basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Demir, "F-35 olayında bugüne kadar her türlü ödemeyi, yükümlülüğümüzü kusursuz şekilde yerine getirdik. Tek taraflı alınmış bir askıya alma kararı var. Anlaşmalarda yeri olmayan bir karar. Resmi hale gelmesini bekliyoruz" dedi. Demir, "Askıya alma kelimesi kullanılıyor, çıkartılma kelimesi değil. Çıkartılmanın kendine has hükümleri olabilir, o devrede yok" ifadesini kullandı.

Türkiye’nin dışlanması durumunda uçak başına 7-8 milyon doları aşacak maliyet artışı olacağını dile getiren Demir, "Milli Muharip Uçak projemizin hızla devam ediyor. Bu proje daha da hızlanacaktır. Türkiye alternatifleri değerlendirmeye devam edecektir. Her türlü opsiyon masada" ifadesini kullandı. Reuters’ın son dakika haberinde ise Demir’in gerekli olmadıkça yabancı ülkelerden savunma sistemi satın almayacağını söylediği belirtildi.