Saymaz: Kırmızı bültenle aranan Comanchero çetesinin lideri Ayık, Türk vatandaşlığı pazarlamış

Saymaz: Kırmızı bültenle aranan Comanchero çetesinin lideri Ayık, Türk vatandaşlığı pazarlamış
Yayınlanma:
A+ A-
Kırmızı bültenle aranan Comanchero çetesinin lideri Hakan Ayık'ın nasıl vatandaş olduğu ve nasıl vatandaşlık satabildiği tartışılıyor. Gazeteci İsmail Saymaz, kırmızı bültenle aranan kişinin çalışma iznini sorguladı.

Artı Gerçek - Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Comanchero çetesinin lideri Hakan Ayık’ın gayrımenkul alarak vatandaşlık elde etmesi işine aracılık eden eski polis memuru M.S.’nin ağabeyi H.S.’nin de bu operasyon gerçekleştiğinde Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı olduğunu yazdı.

Hakan Ayık’ın M.S.’ye vatandaşlık için müşteri getirdiğini yazan Saymaz, kırmızı bültenle aranan kişilere çıkan çalışma iznini sorguladı.

Saymaz'ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

"Chomanchero'nun gayrimenkul satışı yoluyla oturum ve vatandaşlık almasına aracılık eden M.S. de Kafes Operasyonu'nda tutuklandı.

M.S., Bakırköy Emniyet Müdürlüğü'nde görev yaparken, polis memurluğundan ayrıldı. M.S.'nin ağabeyi H.S. ise bu operasyon gerçekleştirildiğinde Ankara Emniyet Müdür Yardımcısıydı.

Aynı ilçede, V.Ş. adlı kişiyle yabancılara gayrimenkulle ikamet izni ve vatandaşlık hizmeti için 2016 yılında V.H.M. Danışmanlık'ı kurdu. V.Ş. iki yıl sonra ayrıldı. M.S. de şirketin adını ‘Visal Danışmanlık' yaptı ve devam etti.

AYIK’IN EŞİNE OTURUM ALDI

M.S., ifadesinde verdiği bilgiye göre ilk olarak 2017'de Hakan Ayık ile tanıştı. Eşi Fabienne Flenur Reis'in oturum ve vatandaşlık işini yaptı. Vatandaşlık başvurusu reddedilse de oturum izni verildi.

Ayık ile M.S.'nin ilişkisi o kadar ilerledi ki, neredeyse ortaklık seviyesine çıktı. M.S.'nin avukatı M.T., Ayık'ın hukuk danışmanı oldu.

M.S., “Ayık, bana çevresinde bulunan, oturum izni ve vatandaşlık alacak kişileri yönlendirdi” diyor.

Kim onlar?

İlk başta, örgüt liderlerinden Duax Hohepa Ngakuru.

M.S., Ngakuru ile 2017'de Ayık vesilesiyle tanıştığını kabul ediyor.

Ngakuru'nun oturum izni için uğraştığını belirtiyor.

M.S., şu bilgileri veriyor:

“Bu şahıs benim şirketime oturum izni ve vatandaşlık işlemleri için müşteri yönlendiriyordu. Şöyle bir talebi oldu: ‘Sana müşteri gönderiyorum, sen de beni şirket çalışanı olarak göster. Bana mantıklı geldi. Amacım, bana çok müşteri getireceği kanısıydı.”

Yeni Zelanda tarafından suç örgütüne üye olma, uyuşturucu ve kara para aklamaktan 2021'de çıkarılan Kırmızı Bülten'le aranan Ngakuru, 18 Temmuz 2020 – 11 Aralık 2022 arasında Visal Danışmanlık'ta pazarlama sorumlusu olarak sigortalı şekilde çalıştı.

Herhalde, siyasi rezalet türünde dünyada bir ilktir.

Dünyada Kırmızı Bültenle aranan bir kişi, yabancılara oturum izni ve vatandaşlık için sigortalı şekilde çalışıyor!

M.S., ifadesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 2022'de Ngakuru'nun çalışma iznini ettiğini belirtiyor.

Saymaz yazısında şu soruları gündeme getirdi:

Ayık, Kırmızı Bültenle arandığı halde neden Avusturalya'ya teslim edilmedi?

Ayık'ın iki ruhsatlı silah aldığı doğru mu?

Bu ruhsatlar nasıl verildi?

Maximilian Rivkin, Kırmızı Bültenle aranırken, nasıl olur da parmak izi alındığı halde oturum izni ve vatandaşlık kazanabildi?

İstihbarat incelemedi mi?

Her şey bir yana… M.S'nin Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı olan ağabeyi H.S., nasıl olur da kardeşinin oturum izni ve vatandaşlık ‘hizmeti' verdiği yabancı kişilerin Kırmızı Bültenle aranan uluslararası çapta uyuşturucu satıcıları olduğunu bilmez?" (Kaynak)

Öne Çıkanlar