Savcı, Sedat Peker’in basın danışmanı Emre Olur’a 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası istedi

Savcı, Sedat Peker’in basın danışmanı Emre Olur’a 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası istedi
Yayınlanma:
A+ A-
Sedat Peker'in basın danışmanı olarak bilinen Ahmet Emre Olur hakkında iddianame hazırlandı. Olur'a suç örgütü üyeliği ve silahla yaralama suçlarından 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

Artı Gerçek - Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, "Reis Sedat Peker Suç Örgütü" hakkında soruşturma yürütülerek dava açıldığı ve bu davanın Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ettiği belirtildi.

İddianamede şüpheli Ahmet Emre Olur'un, Peker'in Türkiye'den ayrılışı ve çeşitli yurt dışı ülkelerinde firari olarak bulunduğu süreçlerde bizzat yanında olduğu aktarıldı. Ahmet Emre Olur'un sosyal medyayı aktif şekilde kullandığı, örgüt lideri ile yakın irtibatlı ve iltisaklı olduğu, örgütün sosyal medya işlerinde sorumlu olduğu iddianamede anlatıldı.

Emre Olur’un Twitter hesabı üzerinden örgüt aleyhine yazılar yazan gazeteci ve kişileri hedef alır nitelikte tweetler yayınladığı, bu şekilde örgütü canlı tutmaya ve örgütün faaliyetlerinin devam ettiğini göstermeye yönelik sosyal medya paylaşımlarında bulunduğu ifade edilen iddianamede, şöyle denildi:

"Şüphelinin bu kapsamda sosyal medya hesapları üzerinden yaklaşık 400 bin takipçiye ulaştığı, takipçi sayısı ile geniş kitlelere ulaşıp örgüt propagandası yaparak örgüt üyelerini diri tutmaya çalıştığı, ayrıca paylaşımlarında örgütün toplum üzerinde varlığını hissettirmeye yönelik paylaşımlarda da bulunduğu tespit edilmiştir."

İddianamede, Sedat Peker'in Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunduğu sırada ülke yetkililerinin aldığı karar doğrulduğunda sosyal medya kullanımının kısıtlandığı bilgisi de yer aldı. İddianamede, Peker'in sosyal medyada yayınlanmasını istediği metinleri Emre Olur'a WhatsApp'tan gönderdiği ve Olur'un da bu metinleri kendi hesabından yayınladığı anlatıldı.

İddianamede, şüpheli Emre Olur'un açık kaynaklarda ve basında örgüt lideri Peker'in basın danışmanı ve sorumlusu olarak tanındığı anlatıldı. Emre Olur'un, suç örgütüne ilişkin Anadolu Adalet Sarayı'nda görülen davada sanık olan bazı kişilerle yakın ilişki içerisinde olduğunu gösteren HTS kayıtlarının bulunduğu da öne sürüldü.

7 YIL 6 AYA KADAR HAPİSLE CEZALANDIRILMASI TALEP EDİLDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvuran bir gizli tanığın beyanına yer verilen iddianamede, Emre Olur’un gazeteci Emre Erciş’in 2021 yılında İstanbul Fatih’de silahla yaralanmasına ilişkin eylemde Sedat Peker'in talimatları doğrultusunda organize ettiği ve bu eylemde örgüt kapsamında sorumlu olduğu anlatıldı. Ahmet Emre Olur'un, "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma" ve "silahla kasten yaralama" suçlarından 7 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. (DHA)

Öne Çıkanlar