Sedat Peker'in 'yardım kolileri' davasında beraat kararı

Sedat Peker'in 'yardım kolileri' davasında beraat kararı
Sedat Peker’in geçen ramazan ayında Trabzon ve Rize’ye gönderdiği yardım kolileri nedeniyle yargılanan üç kişi beraat etti. 2 Nisan 2022’de 10 kişi gözaltına alınmıştı.

Artı Gerçek - Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaşayan Sedat Peker'in geçen ramazan ayında Trabzon ve Rize'ye gönderdiği yardım kolilerini dağıtan Yılmaz Günay, Erkan Saymazlar ve koli dağıtımını haberleştiren gazeteci Hüseyin Yılmaz, yargılandığı davada beraat etti.

Halk TV’den Seyhan Avşar’ın haberine göre Peker’in gönderdiği yardım kolileri nedeniyle 10 kişi 2 Nisan 2022’de gözaltına alındı. İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılan 10 kişi arasında bulunan Yılmaz Günay, Erkan Saymazlar ve Hüseyin Yılmaz hakkında ise Rize 2. Asliye Mahkemesi’nde dava açıldı.

Hazırlanan iddianamede, yardım kolilerini dağıtan Yılmaz Günay ve Erkan Saymazlar ile koli dağıtımını haberleştiren gazeteci Hüseyin Yılmaz’ın "örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan cezalandırılması istedi.

Mahkeme ise bu suçların ağır ceza mahkemesinin alanına girdiğini belirterek Rize 2. Asliye Ceza Mahkemesi, suç örgütünün işlediği suçların ağır ceza mahkemesinin yetkisinde olduğunu belirterek üç ismin Rize Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına karar verdi.

Yargılamayı yapan mahkeme geçen gün tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi.(Kaynak)

Öne Çıkanlar