Şenyaşar ailesi davasında 19 kişi hakkında takipsizlik kararı

Şenyaşar ailesi davasında 19 kişi hakkında takipsizlik kararı
Yayınlanma:
A+ A-
Şenyaşar ailesinin 3 ferdinin katledildiği hastane dosyası ile iddianame 4. yıl 4 ay sonra hazırlandı. Başsavcı, Mehmet Şenyaşar’ın tespit ettiği 19 kişi hakkında takipsizlik kararı verdi.

Artı Gerçek- Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde Şenyaşar ailesinin 3 ferdinin katledildiği ve o tarihten bu yana “gizliliğin” korunduğu hastane dosyasında iddianame hazırlandı.Katliamdan yaralı kurtulan Mehmet Şenyaşar, Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nda verdiği ifadede 34 kişiyi tespit etmişti. Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı katliamdan 4 yıl 4 ay sonra Mehmet Şenyaşar’ın tespit ettiği 19 kişi hakkında takipsizlik kararı verdi.

Suruç Devlet Hastanesi’nde meydana gelen katliama ile ilgili “kasten öldürme”, “nitelikli hırsızlık”, “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme”, “kamu mala zarar verme ve işyeri dokunulmazlığını ihlal” suçları yönünden soruşturma yürüten Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı, Mehmet Şenyaşar’ın teşhis ettiği 19 kişiden Celal Yıldız, Erdal Yıldız, Cemal Yıldız, İbrahim Halil Simsek ve Osman Şah Yıldız’ın (AKP’li İbrahim Yıldız’ın yeğeni) HTS incelemesinde olay saat aralığında Suruç ilçesi ve Suruç Devlet Hastanesi'nden baz vermediği iddia edildi.

'19 KİŞİNİN DNA PROFİLİNE RASTLANMADI'

Hastanede yapılan olay yeri çalışması neticesinde elde edilen biyolojik bulgular ve düzenlenen kriminal DNA Analiz raporlarına dayandırılan çalışmada baba Esvet Şenyaşar'ın öldürülmesinde kullanıldığı değerlendirilen oksijen tüpü üzerinde yapılan incelemede 19 kişinin DNA profiline rastlanmadığı belirtildi. Savcılık, söz konusu 19 kişinin hastane kamera görüntülerine takılmadığını, haklarında somut bir delil elde edilmediği gerekçesi ile 19 kişi hakkında kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verdi.

Hakkında takipsizlik kararı verilenler şu şekilde:

"Ali Yıldız, Atilla Arca, Bülent Yıldız, Celal Yıldız, Cemal Yıldız, Çetin Yıldız, Doğan Yıldız, Erdal Yıldız, Faik Yıldız, Fethi Yıldız, Fırat Yıldız, Hikmet Yıldız, İbrahim Halil Şimşek, İbrahim Halil Yıldız, Mahmut Yıldız, Mehmet Yıldız, Mustafa Yıldız, Osman Şimşek ve Osman Şah Yıldız."

690x390cc-urf-14-10-2022-senyasar-davasi-iddianame.jpg

İDDİANAME ŞENYAŞAR AVUKATLARINDAN ÖNCE ANADOLU AJANSI'NA TEBLİĞ EDİLDİ

Öte yandan iddianame henüz Şenyaşar ailesi avukatlarına tebliğ edilmeden Anadolu Ajansı (AA) iddianameyi haberleştirdi. Ailenin avukatlarına tebliğ edilmeyen iddianameye dair bilgiler AA’da şöyle geçti:

"Başsavcılık tarafından 2'si tutuklu 19 sanık hakkında, "kasten öldürme", "kasten öldürmeye yardım etme", "kasten öldürmeye teşebbüs", "kamu malına zarar verme", "işyeri dokunulmazlığını ihlal etme", "suç delilerini yok etme, gizleme veya değiştirme", "bina içinde muhafaza altına alınmış olay eşya hakkında hırsızlık" suçlarından hazırlanan iddianame 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Ayrıca bir sanık hakkında da "kasten öldürmeye yardım etme" ve "kasten öldürmeye teşebbüse yardım etme" suçlarından 7. Ağır Ceza Mahkemesine birleştirme talebiyle kamu davası açıldı."

AA’nın haberinde, sanıkların, devlet hastanesinde yaşanan olaylara ilişkin görgü tanıklarının ifadesi ve güvenlik kamerası kayıtlarıyla belirlenen suçları işlediğinin tespit edildiği bilgisi de yer aldı.

NE OLMUŞTU?

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde Şenyaşar ailesinin işyerlerini ziyaret eden AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ile koruma ve yakınları, kimi eleştiriler ile karşı karşıya kalınca aile fertlerine saldırıda bulunmuştu. Kalabalık bir grup tarafından ateşli silah ve sert cisimler ile saldırıya maruz kalan Şenyaşar ailesinin 6 ferdine yönelik saldırılar, kaldırıldıkları hastanede de devam etmişti. Devlet erkanının bulunduğu Suruç Devlet Hastanesi’ne ağır yaralı çocuklarını görmek için giden baba Hacı Esvet Şenyaşar, çocukları Celal ve Adil Şenyaşar, Emine Şenyaşar’ın gözleri önünde linç edilerek katledilmişlerdi. Aynı olaylarda AKP’li vekilin üvey ağabeyi Mehmet Şah Yıldız da bulunamayan bir silahtan çıkan mermi ile ölmüştü.

SORUŞTURMA İKİ DOSYAYA AYRILMIŞTI

Olaya dair yürütülen soruşturma, aynı gün olmasına rağmen işyeri ve hastane olarak iki ayrı dosyaya ayrıldı. İşyeri dosyasıyla ilgili açılan davada, Fadıl Şenyaşar'a 37 yıl 9 ay, Enver Yıldız'a ise 18 yıl ile hapis cezası verildi. Hastanede yaşanan katliama dair yürütülen soruşturma dosyasında ise gizlilik kararı yaklaşık 4 yıldır devam ediyor.

ŞİMŞEK VE YILDIZ GEÇEN HAFTA TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Gizliliğin korunduğu dosyada, 22 Nisan 2021’de AKP’li Yıldız’ın babası Osman Yıldız, ağabeyi Celal Yıldız, yeğenleri Osman Şah, Hüseyin Yıldız ve danışmanı Mustafa Amaç’ın aralarında olduğu 10 kişi gözaltına alındı. AKP’li Yıldız’ın ağabeyi Celal Yıldız ve Mekail Şimşek “Kasten öldürme”, “Kasten yaralama”, İbrahim Halil Şimşek ve Müslüm Yıldız ise “Suç delillerini karartma, gizleme, yok etme”, “Muhafaza altına alınmış eşyaları çalma” nedeniyle tutuklandı. İbrahim Halil Şimşek ve Müslüm Yıldız’ın geçtiğimiz hafta tahliye edildiği öğrenilmişti. (MA)


Öne Çıkanlar