Şenyaşar ailesine saldırı davası: Tutukluluğa devam kararı verildi, 6 Ekim'e ertelendi

Şenyaşar ailesine saldırı davası: Tutukluluğa devam kararı verildi, 6 Ekim'e ertelendi
Yayınlanma:
A+ A-
Şenyaşar davasının ikinci duruşması bugün Malatya'da görüldü. Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 6 Ekim'e erteledi.

Artı Gerçek - Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP eski Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından Şenyaşar ailesinden üç kişinin katledilmesine ilişkin görülen davanın ikinci duruşması bugün Malatya'da görüldü.

Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 6 Ekim'e erteledi.

Duruşma salonunda; vekiller, birçok Baro başkanı, Baroların İnsan Hakları Merkezleri ile STK temsilcileri hazır bulundu.

AĞRI BAROSU'NUN MÜDAHİLLİK TALEBİNE RET

Duruşma, Ağrı Barosu'nun müdahillik talebinde bulunması ile başladı. Mahkeme, Ağrı Barosu'nun müdahillik talebinin reddine karar verdi.

Mahkeme, dosyanın fiziki olarak ATK'da bulunması ve eksik hususların mevcut olması nedeniyle duruşmanın tutukluluğa ilişkin devam edeceğine karar verdi. Birleşen dosyalarda savcılık, Fadıl Şenyaşar ile hastane katliamı davasında bulunan diğer üç sanığın tutukluluk halinin devamını talep etti.

Sanıklar SEGBİS aracılığıyla beyanda bulundu. Fadıl Şenyaşar, "5 yıldır tutukluyum, suçsuzum, olayda kullanıldığı iddia edilen silah ortada yok. Herhangi bir parmak izi tespiti yapılmadı. Tahliyemi talep ediyorum" dedi.

MAHKEMEDE ŞENYAŞAR AİLESİNE HAKARET

Sanık Celal Yıldız'ın Şenyaşar ailesine hakaretlerde bulunması üzerine Şenyaşar ailesi avukatları tarafından müdahalede bulunuldu. Av. Bülent Duran, suç duyurusunda bulunulacaklarını; mahkemenin de tutanak altına alıp re'sen suç duyurusunda bulunması gerektiğini söyledi.

EMİNE ŞENYAŞAR MAHKEME SALONUNDAN ÇIKARILMAK İSTENDİ

Emine Şenyaşar, hakaret edilmesi üzerine ailesinin katledilmesinde sorumlularının yargılanmaması, kendi ailesine hakaret edilmesi, çocuklarının yargılanmasına ilişkin yakarışta bulunması üzerine mahkeme tarafında dışarı çıkarılmak istendi.

DURUŞMA 6 EKİM'E ERTELENDİ

Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek bir sonraki duruşmayı 6 Ekim'e erteledi.

AİLE ADALET SAĞLANMAZSA NÖBETE ANKARA'DA DEVAM EDECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP eski Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar'ın 9 Mart 2021’de Şanlıurfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti, 846’ıncı gününde son bulmuştu.

Aile, 18 Temmuz'da Malatya'da görülecek davada adalet sağlanmaması durumunda nöbetlerine Ankara'da devam edeceğini açıklamıştı.

NE OLMUŞTU?

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, seçim çalışmaları sebebiyle iş yerlerini ziyaret etmiş ve taraflar arasında çıkan kavgada Celal, Adil, Mehmet, Fadıl ve Ferit Şenyaşar kardeşler ağır yaralanarak Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırılmıştı. AKP'li Yıldız'ın yakınları, Şenyaşar ailesine kaldırıldıkları hastanede de saldırmış ve tekrar çıkan kavgada Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Celal Şenyaşar ve Adil Şenyaşar ile milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın kardeşi Mehmet Şah Yıldız ölmüş, sekiz kişi yaralanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar