Şenyaşar ailesinin ‘Herkes için adalet’ pankartına el konuldu

Şenyaşar ailesinin ‘Herkes için adalet’ pankartına el konuldu
Yayınlanma:
A+ A-
Polis, Şenyaşar ailesini adliye binası önünden uzaklaştırmak için alanı demir bariyerlerle ablukaya aldı. Polis bariyerini aşan Ferit Şenyaşar darp edildi. Şenyaşar ailesinin “Herkes için adalet” yazılı pankartına el konuldu.

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu öldürülen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti eylemi, 578’inci gününe girdi.

ALAN ABLUKAYA ALINDI, FERİT ŞENYAŞAR DARP EDİLDİ

Polis, aileyi adliye binası önünden uzaklaştırmak için alanı demir bariyerlerle ablukaya aldı. Ablukaya tepki gösteren Ferit Şenyaşar, demirlerin üstünden atlayarak alana girdi. Çevik kuvvet polislerin zorla alandan çıkarmak için yaptığı müdahalede Ferit Şenyaşar, elinden yaralandı. Ayakta tedavi edilen Ferit Şenyaşar, annesi ile birlikte nöbeti sürdürmeye devam etti.

anyasar-mudahale.jpg

Müdahale sırasında polisler kalkanlarını kaldırarak basının görüntü almasını engelledi. Ferit Şenyaşar'ın gözaltına alınmasını ise alanda bulunan Urfa Barosu'na bağlı avukatlar engelledi.

PANKARTA EL KONULDU

enyasar.jpg

Bir süre ablukada annesi Emine Şenyaşar ile birlikte nöbeti sürdüren Ferit Şenyaşar, "Şenyaşar ailesi için adalet herkes için adalet" yazılı pankartı adliye binası önünde beton bloklara astı. Polisler, ‘Kabahatler Kanunu’nun 42 maddesini (Kamu binası önünde eylem etkinlik yasağı) gerekçe göstererek, pankarta el koydu. Polisler Ferit Şenyaşar hakkında idari işlem (para cezası) uyguladı. Ferit Şenyaşar, uygulamaya tepki göstererek, cezayı imzalamadı. Bunun üzerine aile, nöbeti adliye müştemilatı içine taşıdı.

Adliye binası önüne gelen ailenin avukatları, müdahaleye dair Urfa Başsavcıvekili ile görüşmek istedi. Başsavcı vekili avukatlar ile görüşmek istemediğini belirterek, uygulamanın talimatının Urfa Cumhuriyet Başsavcısı tarafından verildiğini söyledi. Başsavcı vekili, avukatlara konuyla ilgili suç duyurusunda bulunabileceklerini aktardı. Bunun üzerine avukatlar, "Hukuksuz müdahale" ile ilgili tutanak tuttu.

Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirten avukatlar, ablukaya alınan demir bariyerler önünde aile ile birlikte açıklama yaptı. Açıklamada konuşan avukat Sevda Çelik Özbingöl, "Ailenin maruz kaldığı katliam sonrası maruz kaldığı adaletsizliğe hepimiz her gün tanık oluyoruz. Ailenin Nöbeti dünden bu yana hukuksuz bir şekilde engellenmek isteniyor. Polisler hukuka aykırı emirler ile hukuka aykırı müdahaleler yapıyor. Başsavcı olmadığı için vekili ile görüşmek istedik, ancak talebimiz kabul edilmedi. Başsavcı vekili adliye önünde yapılan hukuksuzluk ile alakalı bir işlem yapmayacağını belirtmiştir. Biz hukuksuzluk ile alakalı hem emir veren hem uygulayan kişiler hakkında tutanak tuttuk. Müvekkillerimiz darp edildi" diye konuştu.

SUÇ DUYURUSU

Şenyaşar ailesinin 3 ferdinin katledildiği hastane dosyasına dair dosyada gizliliğin sürdüğünü belirten Özbingöl, "Dosyada kaygılarımız büyüyor. Sonuna kadar ailenin mücadelesinin yanında olacağız. Bu hukuksuzluk sürdürülebilir bir hukuksuzluk değil. Adalet talebi bariyerler ile çevrelenemez. Bu mücadele engellenemez. Açıklama ardından suç duyurusu dilekçelerimizi sorumlu savcılıklara ileteceğiz" şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından avukatlar, Ferit Şenyaşar ile birlikte hukuksuz bir şekilde nöbete müdahale eden ve müdahale emri veren kişi veya kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmak için adliye binası içine girdi.

Emine Şenyaşar, bariyerler önünde nöbeti sürdürüyor. (MA)