Şenyaşarlar davasında karar açıklandı

Şenyaşarlar davasında karar açıklandı
Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Nisan 2021 01:10
A+ A-
Malatya'da görülen dava yargılamasında babası Hacı Esvet, kardeşleri Celal ve Adil Şenyaşar’ı yitiren tutuklu sanıklardan Fadıl Şenyaşar'a 37 yıl 9 ay hapis verdi.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları, kardeşi ve yakınlarının saldırıda bulunduğu Şenyaşar ailesinin işyerinde ve ardından devlet hastanesinde süren saldırıda yaşamını yitiren 4 kişiye dair Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 7'nci duruşmasında karar açıklandı. Fadıl Şenyaşar'a 37 yıl 9 ay hapis, Enver Yıldız'a ise 18 yıl hapis cezası verildi. 

Kimlik tespitinin ardından başlayan dava duruşmasında savcı mütalaasını tekrarladı. İlk olarak tutuklu Fadıl Şenyaşar söz aldı. Esasa ilişkin savunma yapan Şenyaşar, haksızlığa uğradıklarını, uzun süredir tek kişilik odada tutulduğunu belirterek, tahliye talebinde bulundu.

'İNSANLIK SUÇU İŞLENDİ'

Daha sonra savunma yapan Ferit Şenyaşar, ailece bir katliama maruz kaldıklarını belirterek, hastane ve işyeri dosyasının tefrik edilmesini "hukuksuzluk" olarak tanımladı. Dosyanın bir an önce kapatılmaya çalışıldığını belirten Şenyaşar, "Hastane dosyası üzerinde halen gizlilik kararı var. Ve bu dosya 3 yıldır hala açılmamış. Bir aydır Urfa Adliyesi önündeyiz. Savcıyla görüşmek istiyoruz ama savcı bizimle görüşmüyor. Bize yönelik bir insanlık suçu işlendi. Tüm Türkiye buna tanıktır ve izliyor. Yargı üzerinde bir baskı olduğunu tüm kamuoyu ve dünya biliyor. Aleyhimize çıkacak bir karar ülkenin vicdanını yaralayacaktır" diye belirtti.

'DOSYA BAŞINDAN BERİ BİZE KAPALIYDI'

Savunma yapan aile avukatlarından Bülent Duran, dava dosyası ve yürütülen soruşturmanın başından beri kendilerine kapalı olduğunu vurguladı. Müvekkili Adil Şenyaşar'a yönelik saldırıları hatırlatan Duran, "Bileğinde 17 darbe var. Bunlar farklı silahlardan çıkmış. Talebimiz olan Adil'in bileklerinden aldığı darbeler bu dosyada yok. Buna ilişkin tekrardan rapor aldırılması ve araştırılmasını istiyoruz. Yine olay yerine ilişkin keşif yapılması ve Nesih Şimşek’in dinlemesini istedik ama reddedildi. Yine talep ediyoruz, taleplerimiz dinlensin. Bu soruşturma adil yürütülmedi. Sadece bir kişi tutuklu başka kimseye soruşturma açılmadı. Hukuksuzca hazırlanan bu iddianame ile yargılama yapılıyor. Bu kabul edilmez" dedi.

MEŞRU SAVUNMA

Esasa ilişkin savunma yapan Şenyaşar ailesinin avukatlarından Hidayet Enmek, yaşanan olayın başından beri Yıldız ailesi ve avukatları tarafından örgütle ilişkilendirilmeye çalışıldığını kaydetti. Müvekkillerinin hiçbir örgütle bağı ve alakası olmadığını ifade eden Enmek, "İlk saldıran Yıldız ailesidir. Bu görüntülerde de mevcuttur. Müvekkilimiz Celal'i yere yatırıp vuruyorlar. Yıldızlar ellerinde silahlarla dükkanın içine giriyor. Zaten ne yaptıkları görüntülerde görülüyor. Müvekkil Fadıl'ın yaptığı ailesine karşı yapılan saldırıyı bertaraf etmek. Yaptığı meşru savunmadır. Müvekkilimizin 2 yıl 9 ay tek hücrede tutulması vicdani değildir. Beraatını talep ediyoruz" dedi.
 
'SİYASİ RANT PEŞİNDELER'
 
Tekrardan söz alan aile avukatı Bülent Duran, Yıldız ailesi ve avukatlarının yaşanan olayı örgüt ile ilişkilendirerek siyasi rant elde etme amacında olduğunu vurguladı. Enver Yıldız'ın tutuklanmadan önceki tape kayıtlarına işaret eden Duran, şöyle devam etti: "Bakın tape kayıtlarında geçen bir konuşma şöyle; 'Vekil Halil Yıldız bu işi halledecek. Savcıyla görüşecek ben sonra gelip teslim olacağım' diyor. Daha sonra da gelip teslim oluyor. Saldırılar hastanede devam ediyor. Müvekkillerimiz burada linç edilerek öldürülüyor. Ama hastane boyutuna ilişkin gizlilik kararı devam ediyor. Soruşturma dosyasına ulaşamıyoruz. İşyeri dosyasını tefrik edip, burada yargılama yapılıyor. Müvekkillerimizin aleyhine çıkacak karar hukuki olmayacaktır" dedi. Yürütülen soruşturmanın ve devamında hazırlanan iddianamenin siyasi yapıldığını, Yıldız ailesinin kamu olanaklarını kullanarak yargılamaya yön verdiğini söyleyen Duran, soruşturma makamına baskı uygulandığını ifade etti.
 
AVUKATLAR HEDEF ALINDI
 
Duruşmada söz alan Enver Yıldız, Şenyaşar ailesinin avukatlarına yönelik hakaretlerde bulunması üzerine, mahkeme başkanı devreye girerek müdahalede bulundu. Savunmasını sürdüren Yıldız, Şenyaşar Ailesi’nin avukatlarını işaret ederek, "Bizi siz öldürdünüz" demesi üzerine avukatlar, Yıldız'ın hedef gösterdiğini belirterek, mahkeme heyetine müdahale talebinde bulundu. Yıldız, savunmasının devamında şunları söyledi: "Yıldız ailesi olarak Suruç'a Türk Bayrağı astığımız için teröre karşı çıktığımız için hedef gösterildik. Şenyaşarlar bize planlı bir şekilde saldırdı."
 
Mahkemeye esasa ilişkin savunmalardan sonra karar için duruşmaya ara verdi.
 
ANNE ŞENYAŞAR'IN NÖBETİ DEVAM EDİYOR

anne Emine Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önündeki adalet arayışı devam etti. Malatya’da devam eden dava duruşmaya dair, "Oğlum Fadıl 3 yıldır suçsuz yere tutuklu, serbest bırakılmasını istiyorum. Oğluma 150 yıl ceza istiyorlar. 25 gündür burada sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Birçok kez engellendik ama yine de her seferinde buraya geldik. Dün gerçekleşen saldırıda oğlum Ferit gözlerimin önünde yerlerde sürüklendi. Çalmadığımız kapı kalmadı, en son burada oturduk ama bizi buradan da kovuyorlar. Çocuklarımı katledenler serbest, bizi değil katliamı yapanları engellemeleri gerekirdi. Biz adalet istiyoruz" şeklinde konuştu.
 
‘YILDIZ AİLESİ RAHATSIZ EDİYOR’ 
 
Malatya’da devam eden dava duruşmasına katılmama nedenini, "Yıldız ailesinden kişiler beni rahatsız ediyor" diye açıklayan Şenyaşar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu zulmü artık kaldıramıyorum, artık oğlum bırakılasın. Üç yıldır tek bir odada tutuluyor. Kim çocuklarımı öldürdü? Hem bu dünyada hem de ahirette Yıldız ailesinden şikayetçiyim." 

'ANNENİN HAYKIRIŞINA ORTAK OLMAYAN DİLSİZ ŞEYTANDIR'

Emine Şenyaşar’ı ziyaret eden Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Selma Atabey, olayın hem müdahili hem de takipçisi olduklarını belirterek, "Annenin haykırışına ortak olmayan dilsiz şeytandır" diyerek dayanışma çağrısında bulundu.  

SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey, Ankara'dan ailenin "Adalet" talebine ses olmak için geldiklerini söyledi. Ailenin "Adalet" talebinin kendi talepleri olduğunun altını çizen Atabey, "Bu olay toplumun vicdanını yaralayan bir yerde durdu, biz katliamın yaşandığı andan bu yana dosyayı takip ediyoruz. Nedeni ise Şenyaşar ailesinin maruz kaldığı katliam Suruç Devlet Hastanesi'nde gerçekleşti. Biz o dönemde SES olarak da bu sürece müdahil olmaya çalıştık. Yaşanılanları arkadaşlarımızdan öğrenmeye çalıştık ama maalesef o günden bu güne kadar bir gelişme öğrenemedik. O dönem çalışan arkadaşlarımız Suruç Devlet Hastanesi'nden ayrıldı, kimin nöbetçi olduğunun listeleri saklandı bizden" ifadelerini kullandı.

KARAR AÇIKLANDI

Mahkeme olayda babası Hacı Esvet, kardeşleri Celal ve Adil Şenyaşar’ı yitiren tutuklu sanıklardan Fadıl Şenyaşar'a 37 yıl 9 ay hapis verdi. 

Davanın diğer tutuklu sanığı Enver Yıldız'a ise 18 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme her ikisinin tutukluluğunun devamına karar verdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar