‘Şiir’ cezasının ardından Saraçhane’de Erdoğan: ‘Adalet, gün gelecek yargıyı siyasallaştıranlara da lazım olacaktır’

‘Şiir’ cezasının ardından Saraçhane’de Erdoğan: ‘Adalet, gün gelecek yargıyı siyasallaştıranlara da lazım olacaktır’
Yayınlanma:
A+ A-
İBB Başkanı İmamoğlu, kendisine verilen hapis cezası ve siyasi yasak sonrasında Saraçhane'de yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi yasak aldığını dönemdeki sözlerini hatırlattı. Erdoğan'ın o konuşmada ne söylemişti?

Artı Gerçek- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Başkanı Ekrem İmamoğlu'na, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 'kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret' suçundan 2 yıl 7 ay ceza verildi.

Kararın ardından Saraçhane'de konuşan İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi yasak aldığını dönemdeki sözlerini hatırlatarak, "Bu yol yanlış bir yoldur, çünkü adalet gün gelecek yargıyı siyasallaştıranlara da lazım olacaktır. Bu kararı aldıran zat, bu sözler senin değil mi, bu sözler senin değil mi? Bu sözler bu belediyeni başkanıyken sizinle ilgili alınan, bu kararla ilgili yaptığınız konuşmalar. Cümleler o cümleler. Görüyorsunuz değil mi? Nereden nereye..." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın siyasi yasak kararı sonrası Saraçhane'de yaptığı konuşma şöyle:

"Görüyoruz ki yargı gerçekten bağımsız değil, böylece yargının işleyişine, adalet ilkelerinin değil, siyasetin egemen olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Siyasi rakiplerimiz, güç ve çıkar odakları seçim sandıklarında karşımızda duramayacaklarını, önümüzü kesemeyeceklerini iyiden iyiye anlamış olmalılar ki böyle bir yola başvurdular. Bu yol, yanlış bir yoldur. Adalet, gün gelecek yargıyı siyasallaştıranlara da lazım olacaktır."

Erdoğan, İBB Başkanı iken Siirt'te yaptığı konuşmada "Türkiye’de düşünce özgürlüğü yok ve ırk ayırımı yapılıyor. Referansımız İslamiyet. Bizi hiçbir zaman sindiremezler. Batı insanının bile inanç hürriyeti var. Türkiye’de neden buna saygı gösterilmiyor? Minareler süngümüz, kubbeler miğferimiz, camiler ise kışlalarımızdır. Okunan ezanı kimse susturamayacak. Türkiye’deki ırk ayırımına kesinlikle son vereceğiz. Çünkü RP diğer partilerle zıt fikirde" demişti. Ardından tıpkı İmamoğlu gibi hapis ve siyasi yasak cezası almıştı.

Öne Çıkanlar