Silah fabrikasında yangın: İşçilerin müdahalesiyle mühimmat tahliye edildi

Silah fabrikasında yangın: İşçilerin müdahalesiyle mühimmat tahliye edildi
Halk desteğiyle söndürülen yangınla ilgili belediye başkanı ‘ucuz atlattık’, Vali ise ‘Sevindirici olan, burada çalışanlar mühimmatın önemli bir kısmını hızlı şekilde tahliye etmiş’ dedi.

Türkiye'nin av tüfeği üretiminde önemli yeri olan Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Huğlu Mahallesi'nde bulunan Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi ana binasının çatısında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine olay yerine gelen ilçedeki itfaiye ekipleri, yangını söndürme çalışmasına başladı. Alevlere müdahale için Antalya ve Isparta'dan helikopter istendi. Konya Büyükşehir Belediyesine ait çok sayıda itfaiye ekibi de söndürme çalışmalarına katıldı.

Çevredeki vatandaşların destek verdiği ve helikopterlerin de kullanıldığı söndürme çalışmalarında, alevler av tüfeği yapımında kullanılan ahşap malzemelerin bulunduğu çatı katından alt katlara sıçramadan söndürüldü.

3 SAATTE SÖNDÜRÜLEBİLDİ
Yangın yaklaşık 3 saat süren çalışmaların ardından kontrol altına alındı. İtfaiye ekiplerinin bölgedeki soğutma çalışmaları ise devam ediyor. Yangın nedeniyle fabrikanın çatı ise katı kullanılamaz hale geldi.

VALİ: SEVİNDİRİCİ OLAN MÜHİMMATIN TAHLİYE EDİLMİŞ OLMASI

Olay yerinde incelemede bulunan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının elektrik kontağından kaynaklanmış olabileceğini söyledi. Yangının çıkış sebebinin detaylı çalışmalarla ortaya çıkacağını belirten Toprak, şunları söyledi:

"Üzücü bir olay yaşadık. Sevindirici olan, burada çalışan kardeşlerimiz mühimmatın önemli bir kısmını hızlı şekilde tahliye etmiş. Çatı katı olduğu için zaten fazla malzeme bulunmuyordu. İlk etapta Beyşehir'de, Derebucak'ta, komşu ilçelerde bulunan itfaiye ekiplerimiz yangına hızlı şekilde müdahale etti. 5-10 dakika içerisinde 10 araca çıktık. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığımızdan toplam 22 araç ve buna ilaveten AFAD'ın, Orman Bölge Müdürlüğümüzün, özel sektörün gönderdiği 55 araçla, 100'ün üzerinde personelimizle yangına müdahale edildi. Çatıda olduğu için yangına havadan da müdahale etmemiz gerekti. Antalya ve Isparta ile irtibatlarımız üzerine çok seri şekilde, yaklaşık bir saat içerisinde helikopterler buradaydı. Onlar da havadan müdahale etti."

4 KİŞİ DUMANDAN ETKİLENDİ

Vali Toprak, olayda can kaybı veya yaralananların olmadığını da sözlerine ekleyerek, "Çok şükür herhangi bir can kaybı yaşanmadan, yaralanma olmadan yangın kontrol altına alındı. Sadece 4 vatandaşımız dumandan etkilendi. Çok şükür az hasarla, en önemlisi can kaybı olmadan, ekiplerimizin başarılı çalışmaları sonucunda yangın kontrol altına alındı. Şu anda soğutma çalışmaları devam ediyor" ifadelerini kullandı.

BEYŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI: UCUZ ATLATTIK

Beyşehir Belediye Başkanı Adil Bayındır da ''Devlet millet ele işbirliğiyle cana zarar gelmeden yangına müdahale edildi ve söndürüldü. Çok şükür ucuz atlattık'' diye konuştu.  

AKP’Lİ VEKİL: KEŞKE OLMASAYDI

AKP Milletvekili Gülay Samancı ise ''Halkımızdan da destek aldık burada yangına müdahale için. Keşke olmasaydı'' dedi. (DHA)

 

Öne Çıkanlar