Silvan'da kayyımın 90 milyon borç bıraktığını açıklayan eşbaşkan Esen: Belediye binasının elektrik faturası bile ödenmemiş

Silvan'da kayyımın 90 milyon borç bıraktığını açıklayan eşbaşkan Esen: Belediye binasının elektrik faturası bile ödenmemiş
Silvan'da seçimi kazanan DEM Parti, kayyım döneminden 90 milyon 835 bin TL borç devraldı. Silvan Belediye Eşbaşkanı Kadri Esen, belediyeye ait araç ve taşınmazların başka kurumlara tahsis edildiği, elektrik faturasının bile ödenmediğini söyledi.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yüzde 70.69 oy olarak yerel seçimleri kazanan DEM Partili Silvan Belediyesi Eşbaşkanları Sevim Biçici ile Kadri Esen, kayyım döneminden kalan borçları açıkladı ve ilçedeki bilbordlara astı. Kürtçe ve Türkçe hazırlanan bilbordlarda belediyenin kayyım yönetiminden kalan borcunun 90 milyon 835 bin 598 TL olduğu belirtildi. 8 kalemden oluşan borcun en büyük kısmı ise 41 milyon 763 bin 249 TL ile İller Bankasına.

'BORÇLAR BİLİNÇLİ OLARAK YAPILDI'

Artı Gerçek'e konuşan Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Kadri Esen, 'enkaz devraldıklarını belirtti. Esen, "Birçok farklı harcama kalemi söz konusu. Sendikalardan personel maaşlarına, bankalardan çekilen kredi adı altında borçlar mevcut. Belediyenin yapmış olduğu hizmetlerden dolayı vermesi gereken vergiler bile ödenmemiş. Ve daha birçok kalemden devasa borçla devraldık. Ve bunlar bilinçli olarak yapıldı. İşçilerin sigorta ücretlerinden tutun belediye binasının elektrik faturası dahi ödenmemiş" diye konuştu.

whatsapp-gorsel-2024-04-24-saat-11-40-24-71a7c03a.jpg Silvan Belediyesi borç durumu

'BELEDİYENİN ARAÇLARI VE TAŞINMAZLARI DEVREDİLMİŞ'

Kamuoyu ile paylaşılan borç listesi dışında belediyeye ait birçok araç ve taşınmazın başka kurumlara tahsis edildiğine dikkat çeken Esen, "Belediyenin halka hizmet için çalışması gereken araçları, Silvan kayyımı ve yandaşları tarafından devredilmiş durumda. Ayrıca Dr. Zeki Tanrıkulu Halk Kütüphanesi, Selahaddin Eyyubi Etüt Merkezi, Celalettin Harzemşah Etüt Merkezi, Kılıçarslan Etüt Merkezi ile Sanat Akademisi gibi birçok taşınmazın bazılarını seçimden çok az bir süre önce, bazılarını da hemen sonra devredilmiş olduğunu gördük. Silvan Belediyemizin içindeki basın birimine de zarar verildiğini gözlemledik. Belediyeye ait 2017 model bir araç ise Silvan Kaymakamlığına tahsis edilmiş" diye konuştu.

whatsapp-gorsel-2024-04-24-saat-11-40-24-8796cb71.jpg Silvan'da kayyım tarafından başka kurumlara devredilen taşınmaz, araç ve materyaller

'TAŞINMAZLARI GERİ ALACAĞIZ'

Kayyım tarafından devredilen taşınmazları geri alacaklarını belirten Esen, "Bizler ilk belediye meclis toplantımızı gerçekleştirdiğimizde kayyım tarafından yapılan talanı, başka kurumlara tahsis edilen taşınmazları ve araçları teker teker alacağımızı söyledik. Kayyım tarafından başka kurumlara tahsis edilen taşınmazları önümüzdeki aylarda tekrar belediyeye almak için karar aldık. Sadece Silvan'da değil, bizim neredeyse tüm belediyelerimizde böyle bir durum var" dedi.

222222.jpg Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Kadri Esen

'KOŞULLAR NE OLURSA OLSUN HALKA HİZMET EDECEĞİZ'

Çok kötü bir bilançoyla karşılaştıklarını ancak herşeye rağmen halka hizmet edeceklerini söyleyen Esen, "Bizler böyle çok kötü bir bilanço ile karşı bırakıldık. Ama bu kötü duruma rağmen halkımıza hizmet edeceğiz. Bu durumu bahane edemeyiz. Borcumuz var, hizmet edemiyoruz diyemeyiz. Ben ve Eşbaşkanımız Sevim Biçici, hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Koşullar nasıl olursa olsun hizmet edeceğiz. Bu talan borçlarını bahane etmeyeceğiz. Elimizde ne kadar imkân varsa halkımız için kullanacağız" diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar