Sinop’ta yapılacak nükleer santralin ÇED raporu, olmayan sözleşmeye dayandırılmış

Sinop’ta yapılacak nükleer santralin ÇED raporu, olmayan sözleşmeye dayandırılmış
MMO Enerji Çalışma Grubu Başkanı Türkyılmaz, 'Sözleşme, olmayan tarafın üzerine kurulmuş. Böyle bir rapor nasıl onaylanıyor? Bu, konuya ne kadar gayri ciddi yaklaştıklarını gösteriyor' dedi.

Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral projesinde Japonlar projeden çekildikleri halde, ÇED raporunun sanki onlarla yapılacakmış gibi hazırlandığı ve onaylandığı öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, "Sinop’ta yapılacak nükleer santral için Japonlarla anlaştılar. Hükümetler arası anlaşma yaptılar. Yatırım tutarı 22 milyar dolardı. Ancak Fukuşima’daki facianın ardından Japonlar yeniden değerlendirme yaptılar. Ek tedbirler öngördüler. Bu durumda da maliyet arttı. Japonlar yatırım tutarını 42 milyar dolara çıkardı. Hükümet kabul etmedi. Japonlar da projeden çekildi" dedi.

Sinop’ta sanki Japonlarla bu iş yapılacakmış gibi ÇED raporu kurgulandığını belirten Türkyılmaz, "Japonlarla yapılmış sözleşmeye atıfta bulunan bir rapor. Bu sözleşme yok ki. Japonlar çekildiklerini açıkladı. Sözleşme, olmayan bir tarafın üzerine kurulmuş. Böyle bir rapor nasıl onaylanıyor? Bu, konuya ne kadar gayri ciddi yaklaştıklarını gösteriyor" dedi.

İktidarın savunduğu nükleer santralların ülke için büyük dışa bağımlılıklar getirdiğini belirten Türkyılmaz, hükümetin tutumunu "gayri ciddi" olarak nitelendirdi. Türkyılmaz, nükleer santralların ciddiyet istediğinin altını çizdi.,

Türkyılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2019-2023 dönemini kapsayan Strateji Belgesi’nin tam 17 ay sonra geçen mayıs ayında yayımlanabildiğine dikkat çekti. Bu belgede ikinci nükleer santralın yapım işinin hükümetler arası anlaşma ile başka bir ülkeye verilmesinin öngörüldüğünü belirten Türkyılmaz, "O başka ülke de Çin. Çin’e verecekler. Akkuyu’da Ruslarla anlaştıkları gibi Sinop’ta da bir başka ülke ile anlaşacaklar" dedi.

Türkyılmaz, hükümetin bunu Çin’le olan ilişkilerde de gündeme getirdiğini kaydetti.

Öne Çıkanlar