Şırnak, Bitlis ve Mardin’de kapsamlı operasyon

Şırnak, Bitlis ve Mardin’de kapsamlı operasyon
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 23:54
A+ A-
Şırnak'tan çatışma haberleri gelirken, Mardin'de operasyon sürüyor. Bitlis'te de askerler operasyon öncesi hendek kazıyor.

HABER MERKEZİ - Şırnak kırsalı özel güvenlik bölgesi ilan edilirken, hava destekli operasyonda çatışmalar yaşanıyor. Mardin'de de yasak nedeniyle ev baskınları düzenlendi. Bitlis'te de operasyon nedeniyle askerler hendek kazıyor.

Şırnak merkez ve ilçelerinde bulunan yüzlerce bölgede ilan edilen yasağın ardından asker ve korucuların katılım ile askeri operasyon başlatıldı. Helikopterlerin de eşlik ettiği operasyon sonucu Uludere'de çıkan çatışma devam ediyor. Şırnak merkez ilçelerinde aralarında Cudi, Gabar, Heftanin, Kato ve Besta olmak üzere yüzlerce bölgenin Şırnak Valiliği tarafından yasaklanması ardından eş zamanlı olarak askeri operasyon başlatıldı. Silopi, Uludere ve Şırnak merkez kırsallarında çok sayıda korucu ve askerin katılımı ile başlatılan operasyonlara havadan helikopterlerin de eşlik ettiği belirtildi. Bölgelerin, art arda uçuş yapan savaş uçakları ile bombardıman altına alındığı da aktarıldı.

ULUDERE KIRSALINDA ÇATIŞMA

Özellikle 2 gün önce bombardımana tutulan Besta bölgesinde başlatılan operasyon devam ederken, çevre karakollardan bölgeye obüs ve top atışı devam ediyor. Yine sabah saatlerinde 2 askerin yaşamını yitirdiği ve 2 askerin yaralandığı Uludere ilçesine bağlı Andaç köyü kırsalındaki çatışmaların ise sürdüğü bildirildi.

BİR TABUR ASKER İLE KATO’YA OPERASYON

Beytüşşebap kırsalında bulunan Kato bölgesine de bir tabur asker ve çok sayıda korucunun katılımıyla geniş çaplı askeri operasyon başlatıldı. Hava destekli başlatılan operasyonda herhangi bir çatışmanın yaşanıp yaşanmadığına dair bir bilgi elde edinilemedi. Arazi aramalarının devam ettiği bölgeye, top atışlarının yapıldığı öğrenildi.

'OPERASYONLAR FİİLİ OLARAK BAŞLAMIŞTI'

HDP Milletvekili Leyla Birlik, Şırnak genelinde özel güvenlik bölgelerinin ilan edilmesi ve sivillere kapatılmasının, bir yıl önce kaldırılan sokağa çıkma yasağından sonra filli olarak hayata geçirildiğini hatırlattı. Silopi'ye uzun süredir askeri sevkiyatın olduğunu kaydeden birlik özellikle kırsal bölgede yaşayanların zor durumda olduğunu belirtti.

'100 BİN KÜÇÜK HAYVAN TELEF OLUR'

Siirt-Şırnak hattında yaklaşık 100 bin küçükbaş hayvancılığının beslenme alanının yasaklı olduğuna dikkat çeken Birlik, "Bu yasaklar sürerse hayvanların telefi söz konusu olur. Bölgenin temel geçim kaynaklarından biri hayvancılık. Bölge halkını zor durumda bırakır" dedi. Her köyün ve mezranın çok sayıda küçükbaş hayvanı olduğu bilgisini veren Birlik, "Referandum sürecinde Beytüşşebap'ta askeri yetkililer muhtar ve ilçenin ileri gelenleriyle bir araya gelmişti. Referandumda 'Hayır' çıkarsa kendi köyünüzün merasına bile çıkmazsınız demişlerdi. İnsanlar kendi merasına bile çıkamıyor" diye konuştu.

MARDİN'DE DE YASAK

Mardin'in Dargeçit ilçesine bağlı Tanyeri, Beğendi, Güvenli ve Yeşilöz mahalleleri ile Midyat ilçesine bağlı Yumurtalı, Marenka ve Doluca mahallelerinde 2 gün ilan edilen sokağa çıkma devam ediyor. Giriş ve çıkışların yasaklı olduğu mahallelerin kırsalında ise çok sayıda askerin katılımıyla başlatılan operasyon sürüyor. Mahalle merkezlerinde de arama gerçekleştiren askerler sabah saatlerinde Tanyeri Mahallesi’nde bulunan birçok eve baskın düzenledi. Yusuf Arslan, Mahmut Bülbül ve eşi Şafia Bülbül'ün baskınlarda gözaltına alındığı öğrenildi.

BİTLİS'TE HENDEK KAZILIYOR

Bitlis’te operasyon hazırlığı yapan askerlerin köy yollarını hendeklerle kapattığı bildirildi. Bazı köylere de giriş ve çıkışların da yasaklandığı bilgisi geldi.