Sivil toplum örgütlerinden BM’ye ve AB’ye mektup: Hemen insani bir ateşkese razı olun

Sivil toplum örgütlerinden BM’ye ve AB’ye mektup: Hemen insani bir ateşkese razı olun
90’a yakın sivil toplum örgütü İsrail-Hamas çatışmalarının sonlanması için Birleşmiş Milletler’e ve Avrupa Birliği’ne mektup yazdı. İmzacılar arasında Türkiye’den de sivil toplum örgütleri de bulunuyor.

ANKARA - Aralarında Türkiye’den Kaos GL, 17 Mayıs, Eşitlik Çalışmaları Derneği, İnsan Hakları Derneği, Kadının İnsan Hakları Derneği ve On Ekim Dayanışması’nın da olduğu sivil toplum örgütleri Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’ne mektup yazdı. Mektup; BM Genel Sekreteri, Avrupa Birliği Parlamentosu, Avrupa Komisyonu Başkanı ve Uluslararası Kızılhaç’a gönderildi.

'HASTANELERDEKİ MALZEMELER HIZLA TÜKENİYOR'

Mektuptan satır başları şöyle:

"Yaklaşık 17 yıldır sıkı ve boğucu bir kuşatma altında olan Gazze'nin nüfusu büyük ölçüde İsrail işgalinden kaçan Filistinli mültecilerden oluşuyor. Şu ana kadar 2 bin 500'den fazla insan öldürüldü, binlercesi yaralandı. Aralarında sanatçılar, yazarlar ve sivil toplum liderlerinin de bulunduğu yarım milyondan fazla kişi zorla yerinden edildi ve İsrail'in ağır ve ayrım gözetmeyen bombardımanı altında bütün mahalleler yerle bir oldu. İsrail gıda, su ve yakıt dahil olmak üzere tüm temel malzemeleri kesti.

İsrail askerleri yaklaşık yirmi yıldır denizden, havadan ve karadan abluka altında tuttukları şeridi karadan işgal etmeye hazırlanırken cuma günü internet hizmetleri de kesildi. Bu kuşatma, sınırın Mısır tarafına yerleştirilen acil insani yardım malzemelerinin girişini engelliyor. Uluslararası yardım kuruluşları alarm zillerini çalarak temiz su ve temel gıda maddelerinin bütün bir halkı tehlikeye atacak şekilde azaldığına dair uyarılarda bulunurken hastanelerdeki malzemeler hızla tükeniyor.”

'HEMEN İNSANİ BİR ATEŞKESE RAZI OLUN'

“Hiçbir şey, çoğunluğunun çocuklar olduğu bir toplumun kolektif olarak cezalandırılmasını ve Gazze Şeridi'nde Filistinli sivilleri hedefleyen bitimsiz saldırıları, onları zorla yerlerinden etmeyi, evlerini, okullarını ve hastanelerini bombalama ve altyapılarını yok etmeyi haklı çıkaramaz. Tüm sivil kayıplar için üzgünüz ve yakın tehdit altındaki herkesin hayatından endişeliyiz; hiçbir sivil hedef alınmamalıdır.”
Sivil toplum örgütlerinin imzaladığı mektupta şu talepler yer aldı:

  • Derhal ve gecikmeksizin Gazze Şeridi'ne yönelik tüm insani yardım türlerine izin vermek için tüm geçiş noktalarını açın.
  • Gazze'ye yakıt teminini, elektrik, su temini ve iletişimi yeniden sağlayın.
  • Zorla yerinden edilen insanların güvenli bir şekilde evlerine dönmelerine izin verin.
  • -Hemen insani bir ateşkese razı olun. (ARTI GERÇEK)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar