'Sokak hayvanlarının refahını sağlamak insanlığın görevidir'

'Sokak hayvanlarının refahını sağlamak insanlığın görevidir'
Yayınlanma:
A+ A-
4 Ekim dünya genelinde yok olma tehdidi altında bulunan hayvan türlerini korumak ve farkındalık yaratmak amacıyla ilan edilen 'Hayvanları Koruma Günü'nde Türkiye’deki sahipsiz hayvanların durumu yeniden tartışılıyor.

Artı Gerçek- 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü'nde, Türkiye'de sokaklarda yaşayan köpek ve kedilerin refahı ve bakımı yeniden tartışma konusu oldu.

Sokak hayvanlarına yapılan zorbalığın arttığı şu günlerde, hayvanseverler hayvanlar için yapılan barınak ve kısırlaştırma faaliyetlerinin yetersiz olduğu görüşünde.

Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde sahipsiz hayvanların korunması ve rehabilitasyon süreci yerel yönetimlerde bulunuyor. Ancak yerel yönetimlerin hayvanlar için ayırdığı kaynak, mevcut sorunu çözmekte yetersiz.

Besleme, kısırlaştırma ve yuvalandırma faaliyetlerinin çoğunlukla gönüllüler tarafından yapıldığı Türkiye'de tüm canların eşit olduğu bilincini de yine hayvanseverler özellikle sosyal medya aracılığıyla kamuoyuna duyurmaya çalışıyor.

Hayvanların can güvenliğinin yasayla korunması için Meclis'e önerge sunan bazı dernek, kurum ve kişilerse hala bir sonuç alınamamasından şikayetçi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar