Soykan: Türkiye, Balkan mafyasının arka bahçesi oldu

Soykan: Türkiye, Balkan mafyasının arka bahçesi oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Sırp suç örgütü lideri Jovan Vukotiç'in İstanbul'da infaz edilmesinin ardından "Balkan mafyasının Türkiye'yi arka bahçesi olarak kullandığı" görüşü gündeme geldi.

Sırp  mafya lideri Jovan Vukotiç, 9 Eylül'de Şişli'de trafikte seyir halindeyken motosikletli iki kişi tarafından silahlı saldırıya uğradı. Saldırıda Vukotiç ölürken eşi, çocukları ve şoförü sağ kurtuldu.

Sırbistan-Karadağ merkezli Avrupa’nın büyük suç örgütlerinden Skaljari’nin lideri Vukotic’in İstanbul’un göbeğinde öldürülmesi de çok önemli mafya gerçeklerini ortaya koydu.

BirGün gazetesi yazarı Timur Soykan; "Eskiden Balkanlar, Türk mafyasının arka bahçesiydi. Vikotic suikastından sonra görüyoruz; artık Balkan mafyasının arka bahçesi de Türkiye." değerlendirmesinde bulundu.

Soykan, "Ayrıca bu çok profesyonel cinayet, Balkanlardaki mafya gruplarıyla Türkiye merkezli suç örgütlerinin derin işbirliğini gözler önüne seriyor. Ve tabi ki Türkiye’nin dünyanın mafya üssüne dönüştüğünün altı kalın bir şekilde yeniden çiziliyor." ifadelerini kullanarak süreci şöyle özetledi:

2018'DE ANTALYA'DA YAKALANDI

"Yıllardır Kotor’un Kavac ve Skaljari mahallelerindeki suç örgütleri birlikte uyuşturucu kaçakçılığı yapıyordu. 2014’te İspanya Valencia’da 300 kilo kokain yakalanınca Kavac grubu, Sırp kökenli Skaljari grubunu suçladı ve Avrupa’nın en kanlı mafya savaşlarından biri başladı. 7 yıldır süren savaşta Kavac klanının en büyük hedefi Jovan Vukotic’i öldürmekti.

2018’de Vukotic, Antalya’da sahte kimlikle yakalandı. Tolga Şardan’ın haberinden öğreniyoruz; onun iadesi için Sırbistan İçişleri Bakan Yardımcısı Türkiye’ye gelmiş ve kar maskeli bir ekip İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun özel uçağı ile Vukotic’i götürmüş."

Öne Çıkanlar