Soykırımın 108. yılı: 'Unutma Yüzleş 1915' paneli yasaklandı

Soykırımın 108. yılı: 'Unutma Yüzleş 1915' paneli yasaklandı
Yayınlanma:
A+ A-
Ermeni Soykırımı'nın 108. yılında yapılması planlanan panel, Ankara Valiliği tarafından yasaklandı. Ümit Özdağ hedef göstererek yasaklama çağrısı yapmıştı.

Artı Gerçek - Halkların Demokratik Kongresi Ankara İl Meclisi tarafından Ermeni Soykırımı‘nın 108. yılında “Unutma Yüzleş 1915” başlığı ile yapılması planlanan panel Ankara Valiliği tarafından yasaklandı. HDK yaptığı açıklama ile paneli ileri bir tarihe ertelediğini açıkladı.

Araştırmacı yazar Kadir Akın, aktivist Kayuş Çalıkman Gavrilof ve Yeşil Sol Parti Milletvekili adayı Emirali Türkmenin konuşmacı olacağı panel Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ tarafından hedef gösterilmişti.

Ankara Valiliği konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“24 Nisan 2023 Pazartesi günü, sözde Ermeni soykırımı ile ilgili çeşitli kurum/kuruluş, sivil toplum örgütü ya da gerçek kişiler tarafından, ilimizin muhtelif yerlerinde/salonlarında, toplumsal hassasiyet ve duyarlılık içeren panel, söyleşi, basın açıklaması, toplantı, gösteri yürüyüşü v.b. eylem/etkinliklerin ilimiz sınırları içerisinde düzenlenmesi;

5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17’nci maddesi hükümleri doğrultusunda huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin ve kamu esenliğinin sağlanması amacıyla uygun görülmemiştir. Yukarıda belirtilen emirlere uyulmaması halinde ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli adli ve idari işlemler yapılacaktır."

'YASAKLAMA KARARINI KINIYORUZ'

HDK Ankara İl Eş Sözcülüğü: Provokasyonlarının önüne geçmek adına panelini erteliyoruz
Yasak kararının ardından açıklama Halkların Demokratik Kongresi Ankara İl Eş Sözcülüğü ise şunları söyledi:

“Halkların Demokratik Kongresi Ankara İl Eş Sözcülüğünün 24.04.2023 tarihinde düzenleyeceği “Unutma Yüzleş 1915” konulu Panel, Ankara Valiliği’nin 24.04.2023 tarihinde aşağıdaki kararı ile yasaklanmıştır.

Yasaklama kararını kınıyoruz. Tamamen ifade özgürlüğü kapsamında maddi gerçeğin ortaya çıkmasına ışık tutacak bilimsel bir panelin sosyal medyada halkı kin ve düşmanlığa, şiddete davet eden çağrılar yapılmaktadır. Ayrıca, suç işlemeye yönelik bu çağrılar başta Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve başkaca kişilerce yaygınlaştırılmaktadır. Bu kişilerce yaratılmaya çalışılan provokasyonlarının önüne geçmek adına düzenleyeceğimiz “Unutma Yüzleş 1915″ panelini ileri bir tarihe erteliyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar