Soylu'nun hedef gösterdiği E. ailesi serbest bırakıldı

Soylu'nun hedef gösterdiği E. ailesi serbest bırakıldı
Mersin'de mahkemeye sevk edilen Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanı Bedrettin Gündeş tutuklanırken, D.E'nin ailesiyle birlikte 13 kişi serbest bırakıldı.

Mersin’in Mezitli ilçesine bağlı Deniz Mahallesi'nde bulunan Tece Polisevi'ne 26 Eylül’de gerçekleştirilen bombalı ve silahlı saldırıda bir polis yaşamını yitirirken, bir polis yaralandı. Saldırının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun eylemi gerçekleştirdiğini iddia ettiği D.E'nin Mersin’de bulunan aile evine 27 Eylül'de baskın yapıldı. Baskında D.E'nin babası, annesi, 3 ağabeyi, 3 ablası ve eşlerinin de aralarında bulunduğu 22 gözaltına alındı.

27 Eylül’den bu yana Mersin Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan aile bireylerine "Kızınız neredeydi?" ve "En son ne zaman görüştünüz" diye sorulduğu öğrenildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan D.E'nin babası, annesi, 3 ağabeyi, 3 ablası ve eşlerinin de aralarında bulunduğu 10 kişi ile eylemi yapanları olay yerine getiren taksi şoförü ve isimleri öğrenilemeyen 2 kişi Mersin Adliyesi'ne getirildi. D.E'nin ailesiyle birlikte 12 kişi savcılık ifadesi sonrası serbest bırakılırken, taksi şoförü adli kontrol şartıyla Mersin Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Şoför adli kontrol şartıyla hakimliğe sevk ederken, ailenin de bulunduğu 12 kişiyi serbest bıraktı. Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılan şoför de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

BİR KİŞİ TUTUKLANDI

Öte yandan Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, "Örgüt propagandası"  iddiasıyla yürüttüğü bir soruşturmayı gerekçe göstererek 18’i Büyükşehir Belediyesi personeli olmak üzere 30 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Kararla birlikte dün sabah yapılan ev baskınlarında Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanı Bedrettin Gündeş'in aralarında olduğu 22 kişi gözaltına alındı. Gündeş bugün emniyetteki işlemlerinin ardından Mersin Adliyesi'ne getirildi. Savcılıkça ifadesi alınan Gündeş, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanma talebiyle Mersin Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkarıldı. Hakimlikte işlemleri tamamlanan Gündeş, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı.

Öne Çıkanlar