Soylu: Mersin saldırısı Amerika merkezli bir eylem

Soylu: Mersin saldırısı Amerika merkezli bir eylem
Yayınlanma:
A+ A-
Mersin'de polisevine düzenlenen saldırının 'Amerika merkezli bir eylem' olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Soylu, ABD'nin saldırıda kullanan silahların seri numarasını talep ettiğini ifade etti.

Artı Gerçek-Mersin’de polisevine düzenlenen saldırı hakkında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bu eylem, Amerika merkezli bir eylemdir" dedi.

AKP Giresun İl Başkanlığınca düzenlenen Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'nda konuşan Soylu'nun açıklamalarında öne çıkanlar şöyle:

6 yıldır, 15 Temmuz'dan sonra bir tane eylem oldu, onun da arkadaşlarımız hakkını verdiler, onu da söyleyeyim. Bu eylem, Amerika merkezli bir eylemdir. Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç'ten hareket ettiler. Eylemden önceki akşam saat 20.00 itibarıyla tam 12-13 saat paramotorla, paraşütlü motor var ya, motorlu paraşüt. Motorlu paraşütle beraber Tarsus'a geldiler. Tarsus'ta kıyıya yakın bir yere indiler, sabah saat 10.00'a doğru. Ondan sonra akşama kadar orada kaldılar ve oradan yürüyerek birilerinin arabalarına binerek, normal vatandaşların, onlar da insaniyet namına götürmüşler ve ondan sonra eylemi gerçekleştirdiler.

'AMERİKA SİLAHLARIN SERİ NUMARASINI İSTEDİ'

Ben 6 yıldır İçişleri Bakanlığı yapıyorum, ilk kez Amerika tarafından bizden bir şey istendi, Emniyet Genel Müdürlüğümüzden ve istihbarat birimlerimizden, 'Şu eylem yapan silahların seri numaralarını sizden istiyoruz' dediler. Neden istediler? Bizim arkadaşlarımız da onlara çok güzel bir cevap verdi, İstihbarat Teşkilatımız 'Siz ilk önce PKK'ya gönderdiğiniz silahların seri numaralarını bize gönderin, biz ondan sonra size göndeririz' diye.

'EYLEMLER SİZİ SEVİNDİRMESİN'

Geçen hafta başında şehidimizin kahramanca mücadelesi, gazimizin kahramanca mücadelesiyle 2 teröristin hem vurulması ondan sonra da cehennemin dibine kadar gittikleri o eylemde neredeyse... CHP'liler dün akşam tweet atmışlar, 'Türkiye'nin sokakları terör doldu' diye. 'Terör doldu', seviniyorlar. PKK'nın her eylemi 'Aman bir istikrarsızlık olsun, aman şöyle olsun, aman böyle olsun' CHP'nin ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun o avanelerine söylüyorum buradan, PKK'nın eylemlerini sizin sevindirecek noktaya getirmeden onları yerin yedi kat dibine gömmeyenler namerttir.

'YAKLAŞIK 10 EYLEMİ ENGELLEDİK'

Kılıçdaroğlu neden sustu? Çünkü ona Cemil Bayık'tan, Murat Karayılan'dan bir destek gelmedi. Sonra dedi ki iki gün sonra, ne zaman PKK bunlar birisi Suriyeli diyor kurnazlık yapıyorlar, nasıl olsa tespit edilemez, tamam mı? 'Birisi Suriyeli, bunlar o dediğiniz terörist değildir, e o dediğiniz terörist bizim yanımızda görevinin başındadır.' Hemen atladı. Dedi ki 'O terörist değilmiş.' E madem onun sözüne inanıyorsun, madem bir terör örgütünün sözüne inanıyorsun, sen bizi avanak mı zannediyorsun. O terör örgütü diyor ki 'O bizim yanımızda, görevimizin başındadır.' Peki o isim nerede? Bu arada parmak izi çıktı, teşhis edenler var. Elbette ki bu organizasyonun, parmak iziyle beraber sonuna kadar takipçisi olacak bir hadiseyi de ortaya koyuyoruz." '126 eylemi engelledik' 2022 Ocak tarihinden günümüze kadarki süreçte 126 eylemin engellendiğini söyleyen Soylu, "Bunların sadece 13'ü canlı bombaydı, aynen böyleydi. Onların hepsini engelledik. Yaklaşık 10 eyleme gitmek üzere alınmışlardı. Diğerleri de eylem hazırlıkları içerisinde bu olayların engellenmesini sağlandı" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)