Tahir Elçi, avukatlar tarafından İstanbul’da Bakırköy Adliyesi önünde anıldı

Tahir Elçi, avukatlar tarafından İstanbul’da Bakırköy Adliyesi önünde anıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Tahir Elçi öldürülmesinin yedinci yılında Bakırköy Adliyesi'nde meslektaşları tarafından anıldı. Açıklamada, "Yürüttüğümüz hak mücadelesinden vazgeçmeyecek, Tahir Elçi’yi ezilen bir halkın başı dik onurlu bir hukukçusu olarak asla unutmayacağız" denildi.

Artı Gerçek- 28 Kasım 2015'te Diyarbakır'da tarihi Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması yaptıktan sonra silahlı saldırı sonucu öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi Türkiye'nin her tarafında anılıyor.

İstanbul Bakırköy Adliyesi'nde de bir araya gelen avukatlar Elçi için yaptıkları açıklama şu şekilde:

“Geride kalan yedi yıl içerisinde, meslektaşımızın bugün aramızda olmayışının siyasal sorumluları; savaş politikasında derinleşirken, hukuku ve tüm yargı mekanizmalarını tekçi yönetim anlayışının en temel enstrümanı olarak belirlediler. Rejim, avukatlara ve avukatlık mesleğine dönük; siyasal, ekonomik tüm ideolojik saldırılarını hayata geçirdi. OHAL KHK’ları ile yeni bir rejim inşa edilirken; avukatlar olarak hakkımızda açılan sayısız davalarla, müdafii kısıtlılığı, gözaltı ve tutuklama politikalarıyla karşı karşıya kaldık. Pek çok arkadaşımız mesleğini icra edemez hale gelirken, pek çok arkadaşımız da objektif delillerden yoksun bir şekilde aylarca tutuklu kalmış ve hatta haklarında onlarca yılı bulan hapis cezalarına hükmedilmiştir. Yine Stajyer avukat meslektaşlarımıza haklarında devam eden soruşturma ya da dava olduğu gerekçesiyle avukatlık ruhsatları verilmemekte, adeta hukuk fakültesinde mesleğe hazırlanan öğrencilerden, yaşamı sorgulamamaları, itirazlarını dile getirmemeleri, demokratik haklarını kullanmaktan imtina etmeleri dayatılmaktadır.

Bizler, temel hak ve özgürlüklere dönük her türlü sınırlamanın karşısında olan, demokratik bir hukuk devletinin kriterlerinin yerine getirilmesi için mücadele yürüten, savaşı değil barışı esas alan hukukçular olarak ne şahsımıza, ne de adalet mücadelesi yürütürken temsil ettiğimiz toplumsal kesimlere dönük saldırılar karşısında sessiz kalırız. Zira bizler başta Tahir Elçi olmak üzere, katledilen tüm meslektaşlarımızın onurlu yaşamlarını ve mücadelelerini referans alıyoruz.

Ve Tahir Elçi katliamının yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha tekrar ediyoruz. Yürüttüğümüz hak mücadelesinden vazgeçmeyecek, Tahir Elçi’yi ezilen bir halkın başı dik onurlu bir hukukçusu olarak asla unutmayacağız.”

DAVA SÜRECİ SÜRÜMCEMEDE BIRAKILIYOR

Açıklama sonrasında Özgürlükçü Hukukçular Derneği üyesi Serhat Çakmak Elçi’nin katledilişinden sonraki süreci Artı TV'ye değerlendirdi.

Davaya ilişkin konuşan Çakmak, süreci “sürümceme” olarak değerlendirdi: “Tahir Elçi’nin dosyasında hiçbir gelişme olmadığını görüyoruz. Uluslararası uzmanlarda alınmış uzman görüşleri hiçbir şekilde dikkate almayan dosyayı sürümcemede bırakmaya çalışan mahkemenin tavrını görmekteyiz.”

Çakmak 23 Kasım 2022’de gerçekleşen duruşmayı da hatırlattı.

“Son duruşmada dosyayı bulandırmak adına başka bir dosya ile birleştirildi ve dava sekiz ay sonraya ertelendi. Biz bu hamle ile beraber gerçekten yıllarını hukuk mücadelesine adamış, faili meçhul cinayetleri ile ilgili her türlü çalışmaları yürütürken tehditlerle karşılaşan ve en sonunda hayatını kaybeden bir meslek büyüğümüzünde kendi dosyasında el attığı dosyalar gibi faili meçhul bir cinayet dosyasına doğru gitmesini de burda büyük bir üzüntüyle karşılıyoruz.”

"FAİLİNİ MEÇHUL BIRAKMAYIN”

Dava sürecinde siyasal atmosferin etkili olduğunu vurgulayan Çakmak, yargı organlarına seslendi.

“Yargı organlarına sesleniyoruz siyasal iktidarın bu tarz dosyalarda kurmuş olduğu baskıdan bir an için kurtulmalarını ve bu dosyada hukuk adına bir gelişmenin yaşanması adına ülkemizin ileride hukuk facialarına emsal oluşturmamaları adına dosyayı yürüten hakim ve yargıçlara sesleniyoruz. Bu dosyada artık yapılması gerekeni yapın ve yıllarını bu mücadeleye adamış bir insanın dosyasının faili meçhul dosyalara kurban edilmesine izin vermeyin.”

Açıklamaya katılan avukat örgütleri şöyle:

Adalet İçin Hukukçular
Avukat Dayanışması
Avukat Hareketi
Çağdaş Avukatlar Grubu
Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi
Demokrasi İçin Hukukçular
Kartal Hukukçular Derneği
Katılımcı Avukatlar
Özgürlükçü Demokrat Avukatlar
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi
Sosyal Hukuk
Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar